W najbardziej zaawansowanym stadium jest projekt zakładający dofinansowanie z budżetu Tarnowa zapłodnienia metodą In Vitro. Inicjatorzy tego pomysłu z tarnowskiej Lewicy w wakacje zebrali dwa razy więcej niż 300 wymaganych podpisów do złożenia projektu pod głosowanie w Radzie Miejskiej, a ich inicjatywa dofinansowania In Vitro czeka już tylko na opinie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Opinia ma być gotowa za dwa tygodnie i jeśli będzie pozytywna, to trafi pod obrady komisji i na sesję. To istotna kwestia dla wielu osób i powinniśmy się tym pilnie zająć - przekonywał lider tarnowskiej Lewicy Jacek Jabłoński z Wiosny Roberta Biedronia.
Natomiast inicjatorzy dofinansowania leczenia przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii, którzy są związani m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, dopiero zaczynają zbierać podpisy pod swoim projektem, ale są pewni swego. I nie ukrywają, że zmobilizował ich projekt dotyczący In Vitro.
Myślimy o tych, którzy z różnych powodów nie chcą stosować metody In Vitro i które zostają bez wsparcia. Chcemy objąć opieką te małżeństwa, które pragną poznać przyczynę niepłodności. My o tej metodzie nie myślimy z przyczyn moralno-etycznych. Dla mnie osobiście In Vitro może być odpowiedzią na bezdzietność. Ale ja dalej nie wiem wtedy, na co jestem chora i co zrobić, żeby organizm lepiej funkcjonował - wyjaśniała Agnieszka Juszczyk, która sama urodziła dziecko dzięki naprotechnologii. Inicjatorzy dofinansowania leczenia niepłodności tą metodą z budżetu miasta chcą zebrać wymagane podpisy do pierwszych dni listopada i złożyć je razem z projektem do rady miejskiej.
Jacek Jabłoński, który dąży do dofinansowania In Vitro ma jednak pewne wątpliwości, czy takie metody w ogóle powinny być dofinansowane z publicznych pieniędzy, bo naprotechnologia nie ma poparcia organizacji zajmujących się oceną metod walki z niepłodnością, ze względu na brak dowodów naukowych na jej skuteczność.
50 procent par stosujących naprotechnologię doczekało się dzieci, często kilkorga - odpowiada Agnieszka Juszczyk, instruktorka i edukator modelu Creighton, który jest podstawą naprotrechnologii.
Niewykluczone jednak, że obie inicjatywy zyskają wsparcie budżetu miasta - przyznaje przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Kwaśny i podkreślają, że każdy nowy obywatel Tarnowa jest na wagę złota. Radni mają własną wolę i będą głosować zgodnie z wiedzą medyczną - uważa Kwaśny.
Oba projekty uchwał zarówno dofinansowania z budżetu miasta Tarnowa In Vitro jak i naprotechnologii zakładają, że skorzystałoby z tego po 60 par. W przypadku naprotechnologii musiałby to być jednak małżeństwa z co najmniej dwuletnim stażem, między 25 i 45 rokiem życia.
Według tych inicjatyw budżet miasta Tarnowa miałby przeznaczyć na dofinansowanie zapłodnienia metodą In Vitro po 180 tysięcy złotych przez 5 kolejnych lat - czyli w sumie 900 tysięcy złotych. Z kolei w przypadku naprotechnologii po około 90 tysięcy złotych przez 3 kolejne lata - w sumie 275 tysięcy złotych.
- A
- A
- A
Tarnów będzie finansował In Vitro i naprotechnologię?
Tarnów może finansować In Vitro oraz naprotechnologię. Zwolennicy obu tych metod, które mają doprowadzić do zapłodnienia, zawiązali komitety obywatelskie i chcą, żeby były one dofinansowane z budżetu miasta Tarnowa. Nie jest wykluczone, że obie znajdą poparcie tarnowskich radnych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze