Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: autor listu z fotografiami z Murnau odnaleziony

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2014.04.28 07:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:53 )
Dzięki publikacji na naszej stronie udało się zidentyfikować autora listu znalezionego, wraz z fotografiami z obozu w Murnau, na tarnowskim skupie złomu.

Jedna z fotografii z Murnau nadesłana nam przez słuchacza, wnuka Adolfa Liszki

Fotografie z Murnau (zdjęcia nadesłane przez słuchacza z jego prywatnych zbiorów)

Przypomnijmy, pracownik skupu złomu w Tarnowie podczas segregacji śmieci znalazł kopertę, a w niej blisko 90 oryginalnych fotografii jenieckiego obozu w Murnau. W kopercie znalazł się także odręcznie napisany życiorys polskiego żołnierza urodzonego w podtarnowskim Krzyżu. Niestety anonimowego, bo życiorys był niepodpisany. Personalia tego żołnierza udało się potwierdzić, ponieważ do naszej redakcji odezwał się jego wnuk mieszkający w Rzeszowie.

Żołnierz - autor życiorysu, widoczny na kilku odnalezionych fotografiach to Adolf Liszka, który ponad 100 lat temu mieszkał w podtarnowskim Krzyżu pod adresem Krzyż 42. Jak przyznał jego wnuk, był on zawodowym żołnierzem, chorążym Wojska Polskiego stacjonujących w Drohobyczu. Przeszedł znaczny szlak wojenny, posiadał liczne odznaczenia bojowe krzyże Grunwaldu, krzyże zasługi . Zmarł w 1969 roku.

Wnuk Adolfa Liszki zidentyfikował także na opublikowanych przez nas zdjęciach drugą osobę ze swojej rodziny - jego ojca Franciszka Onaka, który jak się okazało, był jednym z więźniów obozu w Murnau.

Można przyjąć stuprocentową pewność, że autor odnalezionego życiorysu to Adolf Liszka. Pracownicy biblioteki gminnej, do których znalezisko trafiło potwierdzili to również sprawdzając księgi parafialne w tarnowskiej Katedrze.

Wnuk Adolfa Liszki, który skontaktował się z redakcją Radia Kraków przesłał nam również kolejne zdjęcia z obozu w Murnau, które są w posiadaniu jego rodziny. To także fotografie z życia obozowego, na których widoczny jest jego ojciec Franciszek Onak.

Jak przyznaje, nie wie, jak doszło do tego, że zdjęcia i życiorys wylądowały na śmietniku. "Widocznie ktoś z rodziny nieświadomy ich wartości musiał je wyrzucić" - pisze w mailu do naszej redakcji.

Kolejne niezwykłe historyczne odkrycie w Tarnowie




Agnieszka Wrońska/ew
Tarnów: pracownik sortowni odpadów znalazł zdjęcia z obozu w Murnau

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię