- To ma ogromne znaczenie. Ja nie wiem, na czym polega ta nagroda. To ma być niespodzianka. To jednak forma wielkiego wyróżnienia. Fundacja Friends of Jewish Heritage in Poland daje takie wyróżnienie po raz pierwszy. To dla mnie jest bardzo wartościowe - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Adam Bartosz.

Adam Bartosz to były wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jest znany w Polsce i na świecie m.in. za pierwszą na świecie wystawą poświęconą Romom (1979 r.), pierwszą i długo jedyną na świecie stałą wystawą romską (od 1990 r.), a także pierwszą powojenną ekspozycją poświęconą polskim Żydom (1982). To także pomysłodawca obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich "Galicjaner Sztetl". Działa w Komitecie Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, który w latach 2017-2019 przeprowadził gruntowny remont cmentarza żydowskiego przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

- Jeszcze będąc w Muzeum Okręgowym, realizowałem bardzo wiele projektów związanych z promocją pamięci o żydowskiej kulturze, Żydach - mieszkańcach Tarnowa, czy Galicji. Stąd ta moja działalność jest dość szeroko znana. Teraz niejako moimi śladami idzie coraz więcej różnych regionalnych działaczy. Jak widzę, prawie każdy cmentarz żydowski ma swojego opiekuna. Ta moja działalność jest również skierowana na środowisko żydowskie, bo zależy nam na tym, by w tym środowisku nastąpiło większe zrozumienie naszej kultury i historii - dodaje Adam Bartosz.

Wraz z Adamem Bartoszem, nagrodę fundacji Przyjaciół Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce otrzyma również naczelny rabin Polski - Michael Schudrich.

Uroczystość wręczenia nagrody Adamowi Bartoszowi oraz Michaelowi Schudrichowi odbędzie się o godzinie 20 w formie konferencji online. Każdy może wziąć w niej udział. Link do wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Tarnowa.