Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: 80 milionów na inwestycje w 2014 roku

  • Tarnów
  • date_range Sobota, 2013.11.16 11:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:41 )
Rozbudowa Strefy Aktywności Gospodarczej, budowa parkingu wielopoziomowego koło dworca PKP, kontynuacja remontu Domu Sportu w Mościcach czy budowa dużego ronda przy dojeździe od autostrady do Azotów. To najważniejsze planowane inwestycje tarnowskiego magistratu na przyszły rok. Większość była zaplanowana w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ale są też małe niespodzianki ... jak budowa ścieżek rowerowych.

fot. P. Topolski


Najwięcej bo prawie 21 milionów złotych tarnowski magistrat chce wydać na rozbudowę Strefy Aktywności Gospodarczej. Chodzi przede wszystkim o dalszą budowę dogodnego połączenia dawnych terenów Zakładu Mechanicznych z ulicą Mościckiego i Krakowską. Ma to być jednak w dużej mierze możliwe dzięki przebudowie przez PKP wiaduktu nad ulicą Warsztatową. Wąski przejazd pod nim miałby zostać dostosowany do tirów. Na razie jednak kolejarze zanotowali spore opóźnienia przy remoncie tarnowskich wiaduktów. Ale w planach są także inwestycje związane z samym SAGiem. Czyli przygotowanie na bazie jednej z hal atrakcyjnego miejsca pod biura oraz produkcje.



Kolejną dużą planową inwestycję w tarnowskim budżecie jest budowa wielopoziomowego parkingu typu Park and Ride po południowej stronie dworca PKP . "To inwestycja związana bezpośrednio z przebudową linii kolejowej" - wyjaśniał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka - Narożański.



Magistrat musi także przeznaczyć pieniądze na dokończenie remontu Miejskiego Domu Sportu w Mościcach, który ma się zakończyć w przyszłym roku. Miasto chce także wspomóc kwotą 500 tysięcy złotych rozbudowę szpitala im. Szczeklika. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na rozbudowę Pawilonu nr II na potrzeby Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Dzieci.



Projekt tarnowskiego budżetu na nowy rok zakłada także rozbudowę cmentarza Komunalnego w Klikowej o jeden sektor za 800 tysięcy złotych (w tym także odwodnienie tego terenu).



Inwestycje drogowe

Najwięcej bo około 6 milionów 700 tysięcy złotych ma kosztować budowa dużego ronda na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego oraz Witosa . "Jest to bezpośrednio związane po pierwsze z lepszym skomunikowaniem zakładów azotowych z autostradą, no i po drugie z samym zjazdem z autostrady na węźle Tarnów - Zachód. To pierwszy element czwórstronnego porozumienia miasta, z powiatem, województwem oraz gminą Wierzchosławice o budowie nowego połączenia z autostradą". - przypominał z-ca prezydenta Henryk Słomka - Narożański.



Miasto chce także rozbudować fragment ulicy Mickiewicza od al. Matki Bożej Fatimskiej w stronę al. Solidarności razem z jej fragmentem. "Zostanie dobudowany dodatkowy pas ruchu, co znacznie usprawni komunikacje w tym rejonie". Przetarg na te prace został już rozstrzygnięty, ale mają się one rozpocząć dopiero na wiosnę.

Przebudowana ma zostać także ulica Bandrowskiego na odcinku od Krakowskiej do Narutowicza. Tak aby jej stan i wygląd dostosować do zmieniających się na plus budynków pobliskiej szkoły oraz komisariatu policji. - wyjaśniał Słomka - Narożański.



Rozbudowy doczekają się także mniejsze ulice jak Kmiecika oraz Owocowej.





W przyszłym roku miasto chce także przygotować dokumentacje inwestycji na kolejne lata. Chodzi m.in. o przygotowanie projektu dalszej rozbudowy ulicy Spokojnej, Elektrycznej, Wyszyńskiego oraz Czystej. Miasto dostało już pieniądze od województwa na wykonanie tejże dokumentacji technicznej.



800 tysięcy złotych zostanie z kolei przeznaczone na przygotowanie dokumentacji technicznej połączenia ulicy Tuchowskiej z aleją Tarnowskich. Jak wyjaśnia z-ca prezydenta Henryk Słomka - Narożański ma to związek z przebudową linii kolejowej. "Część terenów zajętych obecnie przez torowisko między tymi ulicami zostanie uwolniona. W związku z tym jest szansa na to, aby przebudować ulicę Tuchowską tak aby ominąć wąskie gardło w tym miejscu, w postaci dwóch wiaduktów kolejowych niedostosowanych do przejazdu pod nimi ciężarówek".


Jest też dobra wiadomość dla rowerzystów. Po dwóch latach zastoju w kwestii budowy ścieżek rowerowych w projekcie budżetu zapisano 350 tysięcy złotych. "Chcemy zakończyć pewien ciąg ścieżek rowerowych od ulicy Witosa z ulicą Błonie.



Ponadto miasto zabezpieczyło ponad 3 miliony złotych na zwycięskie projekty drugiej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego. W projekcie budżetu znalazły się także pieniądze na budowę oświetlenia oraz wykonanie odwodnienia skateparku przy Pałacu Młodzieży. To jedna z inwestycji, które wygrały pierwszą edycje budżetu obywatelskiego.




Zastępca prezydenta Tarnow, Henryk - Słomka Narożański podczas konferencji prasowej przypominał też, że na razie to tylko projekt budżetu, który do 31 stycznia powinni zaakceptować miejscy radni.
Co - jak przyznał - w obliczu przyszłorocznych wyborów na pewno nie będzie się bez dyskusji.



Jak jednak przypominał Henryk Słomka - Narożański, większość tych zdań jest wspisannych do Wieloletniej Prognozy Finansowej co oznacza, że "radni już wcześniej zdecydowali, że takie inwestycje chcą mieć i przeznaczyli na to środki".


W sumie w projekcie budżetu Tarnowa przewidziano, że miasto wyda 573 miliony złotych, natomiast zarobi 542 miliony. To oznacza, że dochód Tarnowa będzie wyższy niż w poprzednim roku o około 13 milionów złotych, a stanie się to m.in. dzięki podwyżkom podatków, a także opłat m.in. za żłobki oraz parkingi. Jak jednak uspokajał Henryk Słomka - Narożański, chodzi o niewielkie podwyżki wynikające z inflacji.

"Podwyżki te na poziom życia przeciętnego obywatela nie mają wpływu żadnego bądź niewielki bo to opłaty rzędu kilku złotych. A więc kilka groszy dla rodziny, a dla miasta jest to 6 milionów złotych tylko, bądź aż 6 milionów złotych". - przekonywał zastępca prezydenta Tarnowa.

Najwięcej bo 236 milionów złotych pochłonie edukacja , do której po uwzględnieniu subwencji miasto będzie musiało dołożyć 57 milionów złotych.



Planowane zadłużenie miasta Tarnowa na koniec roku 2014 powinno wynieść około 273 miliony złotych.



Bartek Maziarz Radio Kraków / UMT
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię