„Kierownik budowy, już w ostatniej fazie budowy, w pracach związanych z humusowaniem, zauważył dwie większy grudy ziemi. Po oczyszczeniu okazało się, że to najprawdopodobniej ząb mamuta. Przypuszczenia się potwierdziły” - mówił Radiu Kraków wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.
Znalezisko zostało zabezpieczone i zgłoszone do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie. Po konsultacji z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk uzgodniono, że ząb zostanie w gminie Szerzyny. Przygotowana zostanie dla niego specjalnie zabezpieczona gablota. Ząb będzie prezentowany w miejscu, w którym został wykopany. Gmina liczy, że znalezisko będzie więc dodatkową atrakcją powstającego tam terenu rekreacyjnego. W planach jest także wykonanie repliki mamuta włochatego.
"Moglibyśmy w sposób informacyjny przybliżyć turystom i mieszkańcom ten okres historii Ziemi. Może nawet powstanie jakiś park linowy nawiązujący do epoki lodowcowej" - dodaje wójt.
Mamuty pojawiły się od około 100 000 do 15 000 lat temu. Żyły wszędzie, od Hiszpanii po Alaskę. Ocieplenie klimatu, które rozpoczęło się ok. 15.000 lat temu doprowadziło jednak do kurczenia się ich siedlisk. Ostatnie mamuty, żyjące na odizolowanej Wyspie Wrangler, wyginęły zaledwie 4000 lat temu.
Na terenie Polski, do dziś znaleziono szczątki trzech gatunków plejstoceńskich słoni: słonia leśnego, mamuta stepowego oraz mamuta włochatego. Ząb odnaleziony na terenie gminy Szerzyny to pierwsze tego typu odkrycie w tym regionie.