Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sprawdziany na komórce i cyfrowe rozwiązania powoli wprowadzane do małopolskich szkół

Prawie 8 tysięcy uczniów, rodziców i nauczycieli uczyło się cyfrowego świata w ramach uruchomionego w pandemii Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine przeprowadzonego przez tarnowskie Stowarzyszenie Miasta w Internecie. W 43 modelowych szkołach podstawowych oraz szkołach średnich i kilkudziesięciu innych w całej Małopolsce pokazywano jak wykorzystywać nowoczesną technologię w nauce i bezpieczeństwie cyfrowym.

Fot. Julita Majewska

Zakupiłem do szkoły smartfony. Na koniec lekcji nauczyciel chce sprawdzić, co dzieci zapamiętały. Wcześniej było, że wyciągamy karteczki, a teraz wyciągamy smartfony i Kahootem robimy sprawdzian. Uczeń pracuje w środowisku, w którym na co dzień funkcjonuje. Wspaniała zabawa, każdy chce być lepszy, a nauczyciel ma świetną informację, co uczeń zapamiętał z danej lekcji

- przekonuje Robert Wadycki ze szkoły podstawowej w Skrzyszowie, który także przechodził szkolenie m.in. z bezpieczeństwa w sieci w ramach projektu Humine.

Wziął w nim udział także zespół szkół licealnych i technicznych w Wojniczu. Władze województwa małopolskiego zapowiadają kontynuacje i rozszerzenie projektu, który był realizowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

"Mamy naprawdę wiele młodych, zdolnych ludzi, mamy ten potencjał w Tarnowie, żebyśmy mogli na tle całego kraju wybić się w kompetencjach cyfrowych, które pokazujemy w ramach projektu Humine. Jest uczelnia wyższa, są również szkoły techniczne branżowe, które kształcą programistów, informatyków. Jeżeli będziemy odpowiednią kadrę, którą wykształcimy, to pojawią się tu firmy, które będą chciały zainwestować w nasz region, bo takie są potrzeby na rynku pracy. Ja już mam takie zgłoszenia z lokalnych firm, które zajmują się programowaniem, że są w stanie od ręki przyjąć 200 osób do pracy, tylko tej kadry nie ma. Więc naszym zdaniem jest przygotowanie w ramach tego projektu młodych ludzi, żeby później mieli odpowiednie kompetencje, żeby podjąć prace w tychże firmach".

Marta Malec Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego dodaje, że "W budżecie województwa zabezpieczyliśmy środki tak, żeby nie było żadnej przerwy w realizacji tego projektu. Bo skończyła się stara perspektywa jeżeli chodzi o środki unijne i jest ten okres przejściowy, w którym tego finansowania nie ma. Będziemy na pewno ogłaszali konkurs na kontynuacje projektu. I na pewno będziemy się starali, aby ten projekt objął jeszcze większą liczbę szkół, bo to jest inwestycja w tych młodych ludzi".

Urząd Marszałkowski przygotowuje właśnie małopolski program transformacji cyfrowej, który ma ruszyć w czerwcu i będzie finansowany z funduszy europejskich dla Małopolski.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię