- A
- A
- A
Sprawa Fabryki Maszyn Tarnów trafiła do prokuratury
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze spółki złożyła tarnowska policja. Śledczy sprawdzą, czy są podstawy do wszczęcia dochodzenia.Fabryka od 10 sierpnia jest zamknięta, pracowników nie wpuszczono na teren zakładu. Zarząd spółki nie przekazał im także konkretnego wytłumaczenia zaistniałej sytuacji , nie wiedzą także, co dalej z ich przyszłością. Pełnią dyżury pod bramą fabryki i są gotowi do podjęcia dalszej pracy.
Angielski zarząd firmy w pozostawionym na bramie oświadczeniu poinformował, że FMT ma poważne problemy finansowe. Obiecał, że 20 sierpnia firma będzie ponownie otwarta. Tak się jednak nie stało. Zarząd, według ostatnich informacji, przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości.
W czwartek w tarnowskiej Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie wierzycieli Fabryki Maszyn Tarnów z prezesem niemieckiej firmy GDW Hermannem Weilerem. Jest on bowiem zainteresowany odkupieniem firmy i przywróceniem produkcji w fabryce.
Rozmawiano m.in. na temat możliwości spłaty wierzytelności oraz zmiany właściciela i dalszej współpracy FMT z dotychczasowymi partnerami biznesowymi FMT. W spotkaniu uczestniczył też pełnomocnik firmy i przedstawiciel związków zawodowych.
Jak podkreślił prezes firmy GDW, jeżeli dojdzie do porozumienia z wierzycielami i obecnym właścicielem, zainwestuje w tarnowski zakład i przywróci produkcję.
Spotkanie w Sali Lustrzanej współorganizował Urząd Miasta Tarnowa. Jak informuje magistrat, prezydentowi Tarnowa udało się też skontaktować z z angielskim zarządem FMT.
- Sytuacja firmy jest trudna i nie wykluczam najgorszego scenariusza czy wrogich kroków podejmowanych przez zbyt niecierpliwych wierzycieli. Efektem spotkania była jednak deklaracja woli partnerów fabryki co do współpracy i możliwości częściowych, pozaukładowych umorzeń należności - mówił po spotkaniu w Sali Lustrzanej Prezydent Ścigała .
Tymczasem pomoc pracownikom FMT deklaruje także Samorząd Województwa Małopolskiego .
Wicemarszałek Roman Ciepiela przyznał na naszej antenie, że są spore środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego , które mogą trafić do pracowników upadającej fabryki. Pieniądze pracownicy mogliby wykorzystać na zakładanie własnej działalności gospodarczej, przekwalifikowanie się czy poszukiwanie zatrudnienia w swojej branży, w innym miejscu.
(Agnieszka Wrońska/Marcin Tumidajski/UMT)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:43
Jak znika Trzebinia. Reportaż z miejsca, które się zapada
-
20:17
Wawel już oficjalnie ma dyrektora. Andrzej Betlej odebrał nominację
-
19:10
Małopolska ma budżet na 2025 rok. Radni KO: "To budżet sylwestrowy, nie rozwojowy"
-
18:57
Jedzie się! Żużlowa Unia Tarnów dostanie pieniądze
-
18:13
Za mgłę na lotnisku pasażer nie dostanie odszkodowania. Co robić, kiedy samolot uziemi pogoda?
-
16:26
Lakiernik samochodowy – jak pasja do motoryzacji może stać się dochodowym zawodem?
-
16:05
Usługi społeczne dla większej grupy osób z niepełnosprawnościami. Tarnów poszerza ofertę
-
16:02
Po prostu „Wicked”
-
15:30
Filmowe podusmowanie roku 2024 w polskich kinach
-
15:17
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany przed Państwową Komisję ds. Pedofilii
-
14:51
„Kurort pożarty przez fast-food”. Tłumy w Zakopanem i niezadowoleni mieszkańcy
-
14:49
Sposób na odczarowanie krakowskich gołębi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze