- W pierwszym kwartale 2024 roku przeprowadziliśmy kontrole kamienicy przy Rynku 6 przy współudziale z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego. To jest jakby rekontrola. W minionych latach prowadzone też były przez nas takie czynności. Na obecną chwilę opracowujemy nowe zalecenia pokontrolne dla wszystkich współwłaścicieli. W poprzednich latach - w 2021 roku - wydane były zalecenia pokontrolne, które nie zostały zrealizowane. One dotyczyły w zasadzie takiego podstawowego zabezpieczenia budynku frontowego kamienicy - tego detalu architektonicznego i korony murów - i tej części oficyn. Chodziło o takie zabezpieczenie nawet z siatki, aby jakieś elementy architektoniczne nie stanowiły zagrożenia. Nie zostało to zrealizowane - wyjaśnia tarnowska konserwator zabytków Agata Kliś-Toton.
Dlatego jak dodaje kierownik tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, w styczniu 2023 roku nałożono karę administracyjną na wszystkich współwłaścicieli w wysokości dwóch tysięcy złotych. Jednak współwłaściciele odwołali się od takiej decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprawa od roku czeka na rozstrzygnięcie resortu.
Właściciele wykaszają jedynie co jakiś czas samosiejki, które porastają nieruchomość.
Zapytana przez Radio Kraków tarnowska konserwator zabytków o to czy urząd ma skuteczne narzędzia do egzekwowania swoich zaleceń i kar, odpowiedziała, że narzędziem do egzekwowania jest administracyjna kara pieniężna.
- Jeżeli to nie skutkuje, rzeczywiście sprawa trafia do ministerstwa i ministerstwo końcowo orzeka, co ma się zadziać w tej sytuacji - mówi.