Jak podkreśla przewodniczący stowarzyszenia - prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, dopiero po przygotowaniu strategii oraz uzgodnieniu priorytetów będzie wiadomo o pieniądze, na jakie inwestycje i projekty będzie się starało Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska. "To są projekty, które muszą być wspólnie uzgodnione. Rozwiązujące wspólne problemy, a nie tylko danej miejscowości. Na pewno mogą to być projekty związane z komunikacją. Ułatwiające wszystkim, którzy tworzą aglomerację tarnowską, korzystanie z centralnego miasta, jakim jest Tarnów. Żeby ta dostępność była jak najlepsza. Łatwiej korzystać z teatru, szpitala, centrum komunikacyjnego, jak się mieszka w Tarnowie, trochę trudniej, jak się mieszka w Wietrzychowicach czy Szerzynach".
Dlatego według prezydenta Tarnowa większą rolę niż do tej pory powinna odgrywać kolej. "Wyobrażam sobie takie szybkie połączenia np. na trasie Ciężkowice - Tarnów - Dąbrowa Tarnowska, ale to jest kwestia przyszłości i współpracy m.in. z Kolejami Małopolskimi. Na naszych oczach zmienia się też klimat i dlatego powinniśmy zadbać o retencje i zlikwidować zagrożenia dla powietrza. Bo smog zagraża nie tylko miastom, ale również takim miejscowościom jak Tuchów czy jeszcze mniejszym. Mamy o czym rozmawiać" - wyjaśnia Roman Ciepiela.
Wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska został wójt gminy Tarnów. "Myślę, że została zachowana pewna równowaga. Będę w zarządzie reprezentował również gminy wiejskie, aby była równowaga pod względem wydawania środków finansowanych. Będziemy się starali, aby te środki były wykorzystane przez wszystkie samorządy - nie tylko w samym mieście Tarnowie. Można dzięki temu załatwić wiele spraw np. pieniądze na odnawialne źródła energii, które będą służyć zarówno indywidualnie mieszkańcom jak i szkołom, przedszkolom, urzędom. Myślę również o komunikacji miejskiej, żeby wróciła do Gminy Tarnów i była rozszerzona na całą aglomerację, a na to potrzeba znacznych środków finansowych" - podkreśla wójt Gminy Tarnów.
Drugim wiceprzewodniczącym stowarzyszenia został wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, a członkami zarządu burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk oraz wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.
Do stowarzyszenia przystąpiły: miasto Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska oraz gminy powiatu tarnowskiego: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski i Wojnicz.
Zainteresowany był także wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz, ale tamtejsi radni nie zgodzili się na włączenie gminy do stowarzyszenia. Jak powiedział Radiu Kraków wójt Stasz, radnym nie spodobała się wojna dwóch stron o przywództwo w stowarzyszeniu. "To nie oznacza, że zrezygnowali. Powiedzieli, że wrócili do tematu jeśli wszystko będzie klarowane i czytelne". Wójt Stasz ma nadzieję, że radni zmienią zdanie, bo uważa, że udział w takim stowarzyszeniu to także szansa dla jego gminy Gromnik.
A przed samorządami, które już się teraz na to zdecydowały. Dużo większe wyzwanie niż kwestie personalne. Muszą wspólnie zdecydować się na wybór projektów, na które będą się chciały pozyskać dofinansowanie. Bo 100 czy nawet 150 milionów złotych dla tylu gmin, to wcale nie tak dużo, biorąc pod uwagę np. takie inwestycje, które często pojawiają się wśród propozycji jak, chociażby spalarnia śmieci czy wspólna komunikacja.