W środę wieczorem rzecznik komitetu wyborczego Artur Kubanik w rozmowie z Radiem Kraków przyznał, że Tarnowianie podjęli decyzję w sprawie kandydata na prezydenta. Nie chciał jednak powiedzieć kto nim zostanie, ani nawet czy kogoś wybrali.
"Pierwszą informacją pochodzącą od Nas będzie oświadczenie prezydenta Ścigały, które zostanie przedstawione w poniedziałek" - przekonywał w środę wieczorem Artur Kubanik.
W piątek wieczorem "Tarnowianie" zebrali się jednak ponownie żeby wybrać swojego kandydata, którym został Tadeusz Mazur. Wcześniej zawieszony w obowiązkach i oskarżony o korupcje Ryszard Ścigała w oświadczeniu do mediów wyjaśniał dlaczego zrezygnował ze startu w tegorocznych wyborach prezydenckich.
Oświadczenie
W poczuciu odpowiedzialności i z szacunku dla mieszkaoców miasta, nie chcąc narażad wyborców na niepewnośd informuję, że rezygnuję z ubiegania się o kolejną kadencję prezydenta miasta Tarnowa. Czynię tak mimo świadomości pozytywnych dokonao na rzecz naszego miasta w mijającej kadencji zrealizowanych wspólnie z licznym gronem moich współpracowników, radnych, mieszkaoców. Wspólnie zmieniliśmy Tarnów, a najważniejsze samorządowe pismo „Wspólnota” określa odnotowany w Tarnowie postęp w latach 2010-2013 mianem sukcesu kadencji. Osiągnęliśmy przy tym drugie miejsce w kraju pod względem sumy wszystkich kryteriów mających wpływ na ocenę funkcjonowania samorządu, w tym zmiany finansów miasta, rozbudowy infrastruktury, jakości życia czy tempa rozwoju. Z pewnością nie wszystkie zamierzenia udało się bezproblemowo zrealizowad. Ze swej strony, jeszcze jako Prezydent Tarnowa, serdecznie dziękuję wszystkim za współpracę, cenne rady, sugestie, które bardzo mocno brałem pod uwagę, i bez których liczne zmiany nie byłyby możliwe.
Rezygnuję w pełnym poczuciu swojej niewinności wobec krzywdzących mnie oskarżeo, które jak wierzę zostaną obalone. Chodzę po moim ukochanym Tarnowie z podniesionym czołem. Ostatecznym bodźcem, który przyczynił się do takiej decyzji było tempo rozpatrywania „mojej” sprawy, długi, bo wielomiesięczny, czas oczekiwania na wyznaczenie właściwego sądu i długotrwała formalna niemożnośd udzielenia odpowiedzi na akt oskarżenia. Taką możliwośd uzyskałem dopiero kilkanaście dni temu i natychmiast z niej skorzystałem. Prosta analiza kolejnych zdarzeo, w tym ocena czasu rozpatrywania wniosku o odwieszenie funkcji prezydenta prowadzi do konkluzji, że wyborcy do ostatniej chwili nie mogą mied pewności, czy moja osoba będzie rzeczywiście mogła objąd tę funkcję. Nie mogę narazid miasta na taki chaos wyborczy i nieuchronną dezinformację Stało się tak, że to nie prawomocny, skazujący wyrok sądu, ale kwestie czasowo-proceduralne uniemożliwiają mi prezydenckie kandydowanie. Zostałem z tej gry skutecznie wyeliminowany, a system zwyciężył z demokracją.
Odstępując od ubiegania się o prezydenturę, chcę jednak naszemu miastu i mieszkaocom zaoferowad swoje doświadczenie i wiedzę startując do Rady Miejskiej w dzielnicy Mościce i reprezentując przy tym apolityczny i bezpartyjny Komitet Wyborczy Stowarzyszenia „Tarnowianie”, stowarzyszenia, które już ośmiu lat podejmuje liczne obywatelskie inicjatywy na rzecz miasta.
Ryszard Ścigała
Start w wyborach mógłby zablokować Ryszardowi Ścigale dopiero skazujący prawomocny wyrok sądu. Tymczasem 3 miesiące po przygotowaniu przez prokuraturę aktu oskarżenia wciąż nawet nie wiadomo kiedy ruszy proces w sprawie tarnowskiej afery korupcyjnej.
Prezydent Ścigała jest jednak zawieszony w swoich obowiązkach i będzie tak dopóki sąd nie postanowi inaczej. Zdaniem prawników taki zakaz obowiązywałby także już w nowej kadencji.
Dlatego gdyby Ryszard Ścigała wystartował i wygrał wybory to prawdopodobnie i tak nie mógłby sprawować tej funkcji. W takiej sytuacji do czasu prawomocnego wyroku sądu Tarnowem najprawdopodobniej rządziłby komisarz. Chyba, że sąd uchyliłby Ryszardowi Ścigale zawieszenie w obowiązkach, lub ograniczył je na chwile np. po to żeby mógł powołać swojego zastępce.
W wyborach na prezydenta Tarnowa oprócz Tadeusza Mazura wystartuje radny Jakub Kwaśny z SLD, szef tarnowskich struktur PiS oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Kazimierz Koprowski, wicemarszałek Roman Ciepiela z PO. Kandydatem Nowej Prawicy będzie Marek Ciesielczyk z ruchu OBURZONYCH. W wyborach wystartuje także były starosta tarnowski Mieczysław Kras, który reprezentuje komitet Ziemia Tarnowska, ale ma też poparcie Jarosława Gowina.
(Bartek Maziarz/ew)