- Ministerstwo może nie jest zbyt przychylne, żeby Państwowej Wyższe Szkoły Zawodowe przekształcały się w akademie, bowiem zostały stworzone po to, żeby kształcić ściśle praktycznie. Jednak jeżeli widzimy olbrzymi potencjał w postaci naszych znakomitych młodych naukowców to trudno, żeby nie tworzyć tej akademii. Podejście do procesu ewaluacji jakości działań naukowych, które będzie miało miejsce pod koniec 2021 roku, pokaże nam, na jakim etapie jesteśmy. W czterech dyscyplinach będziemy się próbowali ewaluować, na pewno nie wszystkie dyscypliny otrzymają pozytywną opinię. Liczymy na to, że nasz wydział sztuki dostanie być może kategorię B - mówi nowa rektor PWSZ w Tarnowie, Małgorzata Kołpa.

Jak podkreśla rektor PWSZ, byłby to bardzo duży krok w kierunku utworzenia Akademii Tarnowskiej. "Będziemy pozyskiwać pieniądze na badania naukowe. Będziemy mogli tworzyć kierunki, chociażby może dla niektórych utopijny, ale ja już mam plan na Wydział Lekarski. Jestem optymistką. Całe życie poświęciłam tej uczelni i nie boję się wyzwań" - podkreśla.

Niedawno tarnowska uczelnia otrzymała zgodę na utworzenie studiów magisterskich II stopnia na kierunku praca socjalna. PWSZ stara się jeszcze także o studia II stopnia na kierunku ekonomia oraz technologia chemiczna. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa chciałaby też prowadzić studia licencjackie na kierunku położnictwo. 

- Chcemy cały czas rozszerzać ofertę edukacyjną. Cały tamten rok już były prowadzone badania fokusowe z pracodawcami, których celem jest to, żeby wypracować jakiś wspólny model tworzenia nowych kierunków odpowiadających rzeczywistemu zapotrzebowaniu rynku pracy - przekonuje nowa rektor PWSZ w Tarnowie. 

Krytycy dotychczasowego modelu funkcjonowania tarnowskiej uczelni przekonywali, że zbyt słabo promuje i wykorzystuje rodzimych naukowców. Małgorzat Kołpa przyznaje, że do tej pory PWSZ w dużej mierze opierała się na wykładowcach z Krakowa i innych miast. Rektor podkreśliła, że pomoc profesorów z zewnątrz była bardzo cena, ale tarnowska uczelnia powoli chce budować uczelnię w oparciu o własną kadrę. Jak dodała, do końca roku planowanych jest kilka habilitacji rodzimych naukowców oraz kilkanaście doktoratów. 

Wyrazem "stawiania na swoich" ma być powierzenie funkcji prorektora ds. Nauki i Rozwoju, dotychczasowemu szefowi Działu Badań Naukowych, dr. hab. Rafałowi Kurczabowi. Będzie on pierwszym absolwentem PWSZ, który zostanie prorektorem.