Po tygodniu od przejścia trąby powietrznej przez Małopolską gminę Radgoszcz, wciąż nie może się ona doprosić o pomoc finansową dla swoich mieszkańców. Radgoszcz, w której nawałnica uszkodziła 27 budynków w tym 13 domów prosi o 48 tysięcy złotych dla mieszkańców. Na razie bezskutecznie - rozkłada bezradnie ręce wójt gminy Marek Lupa. "Urząd Wojewódzki zgłasza pewne wątpliwości. Dotyczą małego zakresu i obszaru jaki dotknęła trąba powietrzna, wysokości strat i w związku z tym sugestia czy w związku z tym gmina Radgoszcz nie wzięłaby tego na swoje barki. Chce tu zdecydowanie powiedzieć, że gmina nie jest w stanie udźwignąć wszystkich ciężarów związanych z klęskami żywiołowymi, które Nas dotykają." - stanowczo podkreśla wójt gminy Radgoscz, Marek Lupa. Na bezpośrednią akcję usuwania skutków trąby powietrznej i zabezpieczania dachów poszkodowanych domów gmina wydała 50 tysięcy złotych.
Rzecznik wojewody Małopolskiego Monika Frenkiel wyjaśnia, że zasiłki do 6 tysięcy złotych to pomoc rządowa, dla osób, które straciły dach nad głową. "Jest przeznaczona na najpotrzebniejsze rzeczy. Na lekarstwa, środki czystości, ubrania. W żadnym wypadku nie jest to pomoc przeznaczona na odbudowę, dachów domów czy budynków gospodarczych. A o takie rzeczy zwracała się do Nas na początku gmina Radgoszcz".
Gmina Radgoszcz zweryfikowała swój wniosek, teraz zawiera on prośbę o 48 tysięcy złotych na pomoc socjalną dla 13 rodzin, których domy ucierpiały podczas trąby powietrznej. Województwo analizuje wniosek, ale nadal nisko ocenia skalę zjawiska jakie pustoszyło Radgoscz. "Biorą pod uwagę to co się działo na Pomorzu to nie ma tutaj skali porównawczej". - przyznaje rzecznik wojewody Małopolskiego.
Wyraźnie zdegustowany takim podejściem do sprawy wójt gminy Radgoszcz odpowiada. "Mogę zadać takie pytanie, czy 150 hektarów zniszczonych uparw, 54 rodziny poszkodowane, 27 budynków uszkodzonych, w tym 4 które nadają się do rozbiórki to jest mały charakter zjawiska?".
(Bartek Maziarz)
- A
- A
- A
Radgoszcz walczy o pomoc po trąbie powietrznej
2 miliony 700 set tysięcy złotych trafiło już do poszkodowanych po przejściu trąb powietrznych na północy kraju w ostatnich dniach. Tymczasem niewielka i biedna Małopolska gmina Radgoszcz, która doświadczyła tego zjawiska przed tygodniem wciąż prosi o 48 tysięcy złotych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:06
Ekspert: W rejonie Boelsławia jest prawie 700 zapadlisk. Zbliżają się do zabudowań
-
19:31
Groźny wypadek na drodze wojewódzkiej 964 między Wieliczką a Niepołomicami. Droga jest całkowicie zablokowana
-
19:06
Czy Jezus był Węgrem? Jak nacjonalizmy zawłaszczały Boga
-
18:18
Są wyniki głosowania, ale nie wiadomo jaka będzie lista zwycięzców tarnowskiego BO
-
16:49
Nie taka edukacja zdrowotna straszna, jak ją malują? Zakończył się etap konsultacji
-
16:36
Koniec śledztwa w sprawie zabójstwa starszego małżeństwa na krakowskiej Olszy
-
15:57
'"Pod baobabem". Historycy odnowili groby Sybirakow w Afryce. Reportaz Ewy Szkurłat.
-
15:24
Mieszkańcy Bolesławia: "Boimy się o swoje życie". Prezes: "Wezmę odpowiedzialność za nasze zapadliska"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze