Wnioskodawca, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Kosturkiewicz argumentował w trakcie dyskusji, że Bochnia została wyjątkowo doświadczona w trakcie II wojny światowej. W jej trakcie Niemcy wymordowali 10 tysięcy mieszkańców miasta, a znaczną część dorobku kulturowego zniszczyli lub zagrabili.
- Dzisiaj musimy się sprzeciwić właśnie takim głosom, że tak naprawdę nic się nie stało. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zaświadczyć na podstawie relacji rodziców i dziadków o tym, co się działo w czasie II wojny na terenie Bochni. Mamy obowiązek o tym pamiętać i o tym mówić. Nikt nam tego prawa nie może odebrać - mówił.
Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 9 nie oddało głosu.
W przyjętym oświadczeniu radni Bochni wyrazili oczekiwanie od rządu RP stanowczych działań dyplomatycznych i prawnych w sprawie uzyskania od Niemiec reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia. "Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej i w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego" – zwrócili uwagę.
Oświadczenie Rady Miasta Bochnia w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji na terenie miasta Bochnia nawiązuje do uchwały Sejmu z 14 września 2022 r. "w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej" oraz do uchwały Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 "w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę oraz późniejszej okupacji niemieckiej".
Z raportu na stronie internetowej instytutstratwojennych.pl wynika, że w czasie II wojny światowej straty demograficzne Bochni wyniosły 14 tys. 989 osób. Bochnia jest w wykazie ważnych miejsc masowej eksterminacji obywateli polskich – według raportu 1 tys. osób poniosło tu śmierć w wyniku egzekucji w latach 1939-44.
Do historii przeszedł mord 52 Polaków na wzgórzu Uzbornia 18 grudnia 1939 r. – dokonany w odwecie za napad na niemiecki posterunek policji.
Zgodnie z raportem, ogółem 5 mln 200 tys. obywateli państwa polskiego zginęło w czasie II wojny światowej w wyniku wyłącznie działalności państwa niemieckiego i jego organów.
6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł – to wycena strat wojennych Polski poniesionych w wyniku niemieckiej agresji.