W sumie przygotowano półtora tysiąca różnych tras. Najdłuższa trasa tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wokół Wrocławia, miała 144 kilometry.
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tarnowa do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie miała 42 kilometry. Pokonanie drogi zajęło poszczególnym grupom od 9 do 11 godzin. W sobotę rano do sanktuarium dotarło w sumie około 30 osób.
Chcieliśmy swoje prośby ofiarować Chrystusowi i przeżyć Mękę Pańską w Wielkim Poście. Pierwszy raz szłyśmy i bardzo się cieszymy, że doszłyśmy. Było kilka momentów zwątpienia, ale się zmobilizowałyśmy, powiedziałyśmy "Boże, ratuj" i jesteśmy. W codziennym życiu, na przykład w domu ciężko o takie refleksje
- mówili uczestnicy.
Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbywały się w tym roku w 16 krajach w tym m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Islandii, Norwegii, Finlandii, Stanach Zjednoczonych czy na Litwie.
Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa została zorganizowana w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pomysłodawcą był ks. Jacek Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości oraz Stowarzyszeniem WIOSNA.