- A
- A
- A
Przed wakacjami zapadnie ważna decyzja ws. dalszego losu zamku Tarnowskich
Jaki będzie dalszy los zamku Tarnowskich? Do wakacji Ministerstwo Rolnictwa ma wydać bardzo ważną decyzję w sprawie ruin zamku na tarnowskiej górze św. Marcina.Miasto stara się przed sądem o uznanie za właściciela tego terenu m.in. na mocy reformy rolnej z 1944 roku. W dokumentach z tamtego czasu jest tam wpisane pastwisko. Kilka miesięcy temu wojewoda Małopolski po 8 latach zajmowania się sprawą orzekł, że teren samych ruin nie podlegał reformie PKWN. Miasto odwołało się od tej decyzji do ministra rolnictwa.
"Jeżeli minister uzna inaczej, to oczywiście poprawi naszą sytuację w sądzie. Natomiast decyzja negatywna też nie przesądzi o porażce w sądzie, ponieważ powołujemy się nie tylko na argumentację związną z dekretem o reformie rolnej, ale tak że na argumenty związane z dekretem o reformie o majątkach opuszczonych i poniemieckich" - tłumaczy radca prawny tarnowskiego magistratu Grzegorz Szczerba.
Radca dodaje, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sądu miasto nie może zabezpieczyć ruin zamku na Marcince. Mimo wezwań konserwatora nie kwapią się do tego też potomkowie książąt Sangszuków.
Spór o niszczejące ruiny trwa od początku XXI wieku. W księgach wieczystych tego terenu wpisany jest księstwo Paweł i Klaudia Sanguszko. Magistrat przekonuje jednak, że podczas sesji Rady Miasta z 1938 roku dziadek księcia Pawła, książę Roman Sanguszko zadeklarował przekazanie miastu zamku. Przed sądem miasto powołuje się jednak na wspomniany dekret o reformie rolnej oraz majątkach opuszczonych i poniemieckich.
17 kwietnia 2008 książę Paweł sprzedał nawet ruiny nikomu nieznanej spółce Castel Developmet. Ale miasto wspólnie z konserwatorem zablokowali jej działania, a w księgach wieczystych nadal są wpisani Sanguszkowie. 12 czerwca 2008 roku ... książę Paweł odebrał tytuł honorowego obywatela Tarnowa. Proponował także sprzedaż miastu ruin za milion złotych, ale urzędnicy przekonują, że Tarnów nie może odkupić czegoś co już należy do miasta.
O ruiny stara się dbać stowarzyszenie Zamek Tarnowskich, organizując sprzątanie tego terenu. Góra Marcinka słynie też z rekonstrukcji historycznych i rycerskich turniejów.
(Bartek Maziarz/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
-
16:07
Mieszkańcy o eksplozji w Zakładach Azotowych w Tarnowie: "Olbrzymi wybuch i łuna na niebie"
-
15:18
Dobra wiadomość na początek ferii. Otwarta trasa w Kotle Gąsienicowym
-
15:04
Śmiertelne potrącenie w Rząsce koło Krakowa. Wstrzymany był ruch kolejowy w obu kierunkach
-
14:42
Podłęże-Piekiełko: z Gdowa do Krakowa w mniej niż 30 minut
-
14:08
PŚ w snowboardzie: Aleksandra Król-Walas trzecia w Bansku
-
13:30
Tragedia w Czchowie. Podczas prac w lesie zginął mężczyzna
-
22:30
Nie jesteśmy już Robinsonami Cruzoe. Zjadamy z pazerności
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze