Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Protest wędliniarzy z Małopolski i Podkarpacia pod Sejmem

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2014.05.08 08:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:54 )
Pod Sejmem odbyła się manifestacja wędliniarzy z Małopolski i Podkarpacia. Domagali się utrzymania dotychczasowych norm zawartości ciał smolistych w wędzonych produktach. Zdaniem ministerstwa rolnictwa problem jednak dotyczy tylko 20 procent spośród przebadanych próbek z całej Polski.

fot. Wiola Gawlik



Przypomnijmy, producenci chcą utrzymania dotychczasowej normy 5 mikrogramów benzoapirenu na kilogram wędzonki. Tymczasem według nowych przepisów w kilogramie wyrobu mogą znajdować się tylko 2 mikrogramy substancji smolistych. Przed Sejmem wędliniarze po raz kolejny będą przekonywali, że nie uda im się tak szybko osiągnąć nowej restrykcyjnej normy. Dodają też, że dla takich produktów jak kakao czy szprotki stare normy zostaną utrzymane.

Producenci z dystansem podchodzą też do ostatnich deklaracji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który przekonywał, że jest bardzo bliski załatwienia odsunięcia w czasie nowych norm o 2 - 3 lata.

- Planujemy postawić duży stół z naszymi wyborami. Być może będzie to ostatnia okazja do skosztowania takich produktów - przekonywał Waldemar Kluska ze stowarzyszenia producentów wyrobów tradycyjnie wędzonych założonego w Ładnej koło Tarnowa. - Jeżeli nie uda się opóźnić okresu przejściowego dla wprowadzenia nowych norm, to we wrześniu część wędzonek po prostu zniknie.

Jak przyznają wędliniarze, podczas ostatnich spotkań Sawicki przedstawiał różne wersje rozwiązania problemu. Jeden z nich zakładała, że Polska poprosi Komisję Europejską o złagodzenie przepisów wyłącznie w stosunku do wędzonek wpisanych na listę produktów z nazwą pochodzenia lub też wyrobów regionalnych. Kluska zauważa jednak, że takich produktów w Polsce południowej jest zaledwie 30, a powstaje ich parę tysięcy, dlatego takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje przedsiębiorców.

Czy kiełbasa lisiecka zniknie z naszych sklepów?
Technolog żywności: "Walczymy o zdrowe wędliny"



Bartek Maziarz/ew
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię