- A
- A
- A
Protest wędliniarzy z Małopolski i Podkarpacia pod Sejmem
Pod Sejmem odbyła się manifestacja wędliniarzy z Małopolski i Podkarpacia. Domagali się utrzymania dotychczasowych norm zawartości ciał smolistych w wędzonych produktach. Zdaniem ministerstwa rolnictwa problem jednak dotyczy tylko 20 procent spośród przebadanych próbek z całej Polski.Przypomnijmy, producenci chcą utrzymania dotychczasowej normy 5 mikrogramów benzoapirenu na kilogram wędzonki. Tymczasem według nowych przepisów w kilogramie wyrobu mogą znajdować się tylko 2 mikrogramy substancji smolistych. Przed Sejmem wędliniarze po raz kolejny będą przekonywali, że nie uda im się tak szybko osiągnąć nowej restrykcyjnej normy. Dodają też, że dla takich produktów jak kakao czy szprotki stare normy zostaną utrzymane.
Producenci z dystansem podchodzą też do ostatnich deklaracji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który przekonywał, że jest bardzo bliski załatwienia odsunięcia w czasie nowych norm o 2 - 3 lata.
- Planujemy postawić duży stół z naszymi wyborami. Być może będzie to ostatnia okazja do skosztowania takich produktów - przekonywał Waldemar Kluska ze stowarzyszenia producentów wyrobów tradycyjnie wędzonych założonego w Ładnej koło Tarnowa. - Jeżeli nie uda się opóźnić okresu przejściowego dla wprowadzenia nowych norm, to we wrześniu część wędzonek po prostu zniknie.
Jak przyznają wędliniarze, podczas ostatnich spotkań Sawicki przedstawiał różne wersje rozwiązania problemu. Jeden z nich zakładała, że Polska poprosi Komisję Europejską o złagodzenie przepisów wyłącznie w stosunku do wędzonek wpisanych na listę produktów z nazwą pochodzenia lub też wyrobów regionalnych. Kluska zauważa jednak, że takich produktów w Polsce południowej jest zaledwie 30, a powstaje ich parę tysięcy, dlatego takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje przedsiębiorców.
Czy kiełbasa lisiecka zniknie z naszych sklepów?
Technolog żywności: "Walczymy o zdrowe wędliny"
Bartek Maziarz/ew
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
-
16:07
Mieszkańcy o eksplozji w Zakładach Azotowych w Tarnowie: "Olbrzymi wybuch i łuna na niebie"
-
15:18
Dobra wiadomość na początek ferii. Otwarta trasa w Kotle Gąsienicowym
-
15:04
Śmiertelne potrącenie w Rząsce koło Krakowa. Wstrzymany był ruch kolejowy w obu kierunkach
-
14:42
Podłęże-Piekiełko: z Gdowa do Krakowa w mniej niż 30 minut
-
14:08
PŚ w snowboardzie: Aleksandra Król-Walas trzecia w Bansku
-
13:30
Tragedia w Czchowie. Podczas prac w lesie zginął mężczyzna
-
22:30
Nie jesteśmy już Robinsonami Cruzoe. Zjadamy z pazerności
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze