Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prezydent Tarnowa może wysyłać listy zza krat do urzędu

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2013.11.11 11:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:40 )
Aresztowany prezydent Tarnowa może bez ograniczeń wysyłać listy do urzędu - tę informację uzyskaną przez Radio Kraków dziś potwierdziła krakowska prokuratura. Jak się dowiedzieliśmy: Ryszard Ś., podejrzany o przyjęcie 50 tys złotych łapówki wysłał z aresztu już kilka listów.


Korespondecję od niego otrzymali m.in. uczestnicy rautu niedpodległościowego w Tarnowie. Śledczy badający sprawę prezydenta przyznają, że nie znają treści wysyłanych przez niego listów. Prokuratorzy mogliby zastrzec prawo do czytania korespondencji Ryszarda Ś. przed jej wysłaniem, jednak jak twierdzi Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury - "niewiele by to zmieniło". Jak dodaje Marcinkowska, możliwość kontaktowania się aresztowanych z organami samorządowymi należy do ich prawa gwarantowanego przez ustawę i konstytucję.

Posłuchaj Bogusławy Marcinkowskiej


Korespondencja tymczasowo aresztowanego przechodzi zazwyczaj przez prokuratora, który decyduje o jej losie. Śledczy sprawdzają czy listy nie zawierają informacji mogących stanowić tajemnicę prowadzonego postępowania . Są jednak wyjątki. Bez cenzury z aresztu wychodzić mogą listy m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Sprawiedliwości, ale i takie kierowane do organów samorządu terytorialnego - czyli także Zastępcy Prezydenta Miasta. Wprawdzie prokuratura może takiej korespondencji n.p. z samorządem terytorialnym zabronić, ale z informacji Radia Kraków wynika, że w tym przypadku tak się nie stało.



Nie został on jednak publicznie odczytany, jak chciał Ryszard Ścigała. Nie zgodził się na to jego pierwszy zastępca Henryk Słomka - Narożański, który kieruje obecnie pracami Urzędu Miasta Tarnowa. Jak przyznał Radiu Kraków: "Po pierwsze list nie był adresowany do mnie, osoby która zastępuje Prezydenta. Po drugie uważam też, że dla dobra Pana Prezydenta i dla dobra miasta ten list podczas tej uroczystości nie musiał być czytany". Kopie listu rozdawano wszystkim chętnym.




Prezydent Ryszard Ścigała w liście dziękuje wszystkim uczestnikom Charytatywnego Rautu Prezydenckiego - który w tym roku nazwano Rautem Niepodległościowym - za udział w tym wydarzeniu.


Napisał m.in. : "Nasze miasto, jego mieszkańcy odnajdują szczególne miejsce w historii, będąc pierwszymi, którzy już w ostatnich dniach października 1918 r. podjęli decyzję i działania czyniąc nasze miasto Pierwszym Niepodległym".

Dalej prezydent Ścigała przypomina tarnowskie uroczystości 90. rocznicy odzyskania Niepodległości, w których uczestniczył prezydent Lech Kaczyński.

"To zaszczyt. To również przywilej ukazania cech naszego miasta: współdziałanie w szacunku dla wartości i odrzucenie dróg konfliktów".



Prezydent Tarnowa prosi także uczestników charytatywnego rautu, aby "wybiegali w przyszłość, kiedy to Tarnów obchodzić będzie 100-lecie odzyskania Niepodległości. Już dziś dokładnie w połowie ostatniej dekady prowadzącej do jubileuszu stulecia pokornie proszę wszystkich Państwa o pomoc, zaangażowanie i wsparcie dla idei, aby centralne, państwowe uroczystości tegoż radosnego jubileuszu mogły się odbyć tu w Tarnowie, gdzie rodziła się Niepodległa Polska".

Na koniec Ryszard Ścigała prosi także o wsparcie tegorocznego celu Charytatywnego Rautu.

Prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała jest podejrzany o przyjęcie 50 tysięcy złotych łapówki od jednej z firm drogowych, w zamian za co miał jej pomagać wygrywać miejskie przetargi. Od 27 września przebywa w tymczasowym areszcie. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Pełna treść listu Prezydenta Ryszarda Ścigały do uczestników Charytatywnego Rautu Prezydenckiego - w tym roku nazywanego Niepodległościowym.

Kraków, Tarnów, Listopad 2013

Szanowni Państwo, Zacni Goście
Przyjaciele z partnerskich i zaprzyjaźnionych miast !

Proszę przyjąć słowa szczerej wdzięczności za uświetnienie Waszą obecnością kolejnego, by nie użyć słowa tradycyjnego już Charytatywnego Rautu Prezydenckiego.

Biel i Czerwień, odświętny wystrój Sali Lustrzanej, obecność znamienitych gości w Wigilię Święta Odzyskania Niepodległości wpisują się w tarnowski rytuał obchodów, którego kwintesencją jest symbolika orłów wybijających się ku wolności ukryta w kształtach wręczanej tu statuetki.



Nasze miasto, jego mieszkańcy - Tarnowianie odnajdują swoje szczególne miejsce w historii, będąc pierwszymi, którzy już w ostatnich dniach października 1918 r. podjęli decyzję i działania czyniąc nasze miasto Pierwszym Niepodległym.

Przy takich okazjach sięgamy myślą w głąb historii. Proszę abyście Państwo przez chwilę wrócili zdarzeń nie tak odległych, bo sprzed 5 lat, kiedy to w 90 rocznicę odzyskania Niepodległości, podczas naszych obchodów był z nami ówczesny Prezydent R.P. Pan Lech Kaczyński, a uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem ówczesnego Marszałka Sejmu Pana Bronisława Komorowskiego. To zaszczyt. To również przywilej ukazania cech naszego miasta: współdziałanie w szacunku dla wartości i odrzucenie dróg konfliktu.



Proszę abyście Państwo wybiegali myślą w przyszłość, kiedy to Tarnów obchodzić będzie 100 -lecie odzyskania Niepodległości. Już dziś, dokładnie w połowie ostatniej dekady prowadzącej do jubileuszu stulecia pokornie proszę wszystkich Państwa o pomoc, zaangażowanie i wsparcie dla idei centralne, państwowe uroczystości tegoż radosnego jubileuszu mogły się odbyć w Tarnowie, gdzie narodziła się Niepodległa Polska.



Dzisiejszy zaś wieczór proszę świętować radośnie, w sposób właściwy dla charakteru tego święta, a jeżeli zechcecie połączyć radość ze szczodrością znamienną dla rautu charytatywnego, to ci, których wspomożecie odpłacą Wam sercem.



Z szacunkiem dla Wszystkich
Ryszard Ścigała
Prezydent Tarnowa



Śledczy ujawnili dowody obciążające Ryszarda Ś.


(Bartek Maziarz/Karol Surówka)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię