Bartłomiej Maziarz/ew
- A
- A
- A
Powrócą zlikwidowane sądy rejonowe. Czy to coś zmieni?
W Dąbrowie Tarnowskiej i Suchej Beskidzkiej znowu będą sądy rejonowe. Straciły ten status przed rokiem - na mocy reformy byłego ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina. 79 sądów - w tym 4 małopolskie - przestały być wtedy rejonowymi.Dzięki uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji, większość z nich znowu zostanie rejonowymi. Cieszą się samorządowcy i politycy, bo dla mieszkańców niewiele to zmienia.
Najgłośniej przeciwko likwidacji małych sądów rejonowych protestowali burmistrzowie, starostowie i radni. Zeszłoroczna reforma nie przyniosła bowiem wielu zmian. Instytucje zostały, tylko nie nazywają się sądami rejonowymi, a wydziałami zamiejscowymi, np. w Dąbrowie Tarnowskiej. Nie działają też szybciej.
- Takie rozwiązanie miałoby sens tylko w sytuacji, gdzie łączyłoby się sądy: jeden z mniejszym obciążeniem, a drugi z większym. To by pozwoliło na wyrównanie obciążenia sędziów – przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków sędzia Maria Bel-Frasińska.
Teraz sąd w Dąbrowie Tarnowskiej czeka ponowna wymiana pieczątek, tabliczek i druków.
- Na pewno jest to sprawa prestiżowa. Wolimy, żeby był to sąd o pełnym statusie. Bardzo się dziwię twórcom tej reformy. Po co było to robić? – przyznaje burmistrz, Stanisław Początek.
Starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski dodaje, że jedynym efektem reformy był też wzrost kosztów związany z obiegiem dokumentów, które musiały trafiać do np. Tarnowa i później z niego wracać. Poza tym jak przyznaje, poprzez likwidacje poszczególnych instytucji "można rozmontować cały powiat. Bo ktoś by w końcu powiedział: po co jest potrzebny powiat, skoro żadnej instytucji nie ma?".
Pierwsza zmiana nazw sądów w Dąbrowie Tarnowskiej kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych. Samych pieczątek i tabliczek około 15 tysięcy złotych. Część z nich będzie można ponownie wykorzystać.
Przywrócenie sądów rejonowych powinno nastąpić jeszcze w tym roku. W sprawie Miechowa zdecyduje minister sprawiedliwości. Na powrót sądu rejonowego nie ma natomiast szans Muszyna. Tamtejsza placówka nadal pozostanie zamiejscowym wydziałem sądu w Nowym Sączu.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze