Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

PO zerwało koalicję z "Tarnowianami". Wiceprezydent Tarnowa odwołana

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2014.01.07 19:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:44 )
Wczoraj Platforma Obywatelska przejęła władzę w Tarnowie, dziś już robi porządki. Po zerwaniu przez Platformę koalicji ze stowarzyszeniem "Tarnowianie" dziś odwołano zastępcę prezydenta Tarnowa, Dorotę Skrzyniarz właśnie ze stowarzyszenia "Tarnowianie".

fot. P. Topolski


To już definitywny koniec koalicji, która przez 7 lat rządziła tarnowską radą miasta oraz tamtejszym urzędem. Rada Powiatowa Platformy Obywatelskiej w imieniu tej partii we wtorek wieczorem oficjalnie zakończyła współpracę ze stowarzyszeniem "Tarnowianie" - którego liderem był podejrzany o korupcje prezydent Ryszardem Ś. Konsekwencją zerwania koalicji przez PO jest zapowiedź zmian w urzędzie miasta.

Za zerwaniem koalicji z "Tarnowianami" zagłosowało 35 członków Rady Powiatowej PO - jedna osoba się wstrzymała - podał przewodniczący tarnowskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Robert Wardzała.



"Głównym motywem tej decyzji jest zasadnicza różnica zdań między dotychczasowymi koalicjantami w ocenie aktualnej sytuacji w mieście. PO stoi na stanowisku iż konieczna jest sanacja życia publicznego w mieście i podniesienie standardów funkcjonowania urzędu na możliwie wysoki poziom. Utrzymywanie dotychczasowego status quo, czego wydaje się chcieć ugrupowanie "Tarnowianie", jest w naszej ocenie niemożliwe. Jako szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców" - odczytywał z oświadczenia poseł PO Robert Wardzała.



Członkom PO nie spodobało się m.in. to, że niektórzy radni "Tarnowian" po zatrzymaniu prezydenta ostro krytykowali jego zastępcę, przedstawiciela Platformy, Henryka Słomkę - Narożańskiego. Chodziło m.in. o pomysł lansowany przez PO dotyczący zwrotu dotacji unijnej na budowę łącznika z autostradą - przy którym miało dość do tzw. zmowy przetargowej - przed decyzjami sądu oraz samej Unii Europejskiej.



"Jeden z radnych publicznie wypowiedział się na sesji o negacji tych rozwiązań. Ja rozumiem, że to mógł być jeden głos, który mógł być oprotestowany przez zarząd "Stowarzyszenia" czy też pozostałych radnych - tego nie uczyniono. Czyli niejako wyrażono milczącą zgodę na tego typu działania" - wyjaśniał Henryk Słomka - Narożański.



Słomka - Narożański, który po aresztowaniu Ryszarda Ś. kieruje pracami tarnowskiego magistratu, po zerwaniu koalicji zapowiedział też zmiany organizacyjne w urzędzie. Mają dotyczyć m.in. tzw. centrów - które powołał do życia przed dwoma laty prezydent Tarnowa.



"Moim zdaniem centra można przeorganizować w ten sposób żeby zlikwidować tą "wierchuszkę" zarządzającą, która właściwie i tak w sprawach indywidualnych nie ma żadnego znaczenia. Zawsze decydują kierownicy biur i to byli rzeczywiści fachowcy w danych dziedzinach. I oni podpisywali większość decyzji. Natomiast dyrektorzy centrów - nie wszystkich - ale były takie centra, gdzie byli tylko dyrektorami".



Jak wyjaśnił Henryk Słomka - Narożański, "powstaną wydziały, które będą spełniały rolę centrów, ale już w okrojonym zakresie. Pewne funkcje biura zostaną połączone, które do tej pory były w dwóch różnych centrach. Np. wspomnę o planowaniu przestrzennym, które znajdowało się w jednym centrum. A sprawy związane z wydawaniem pozwoleń na budowę, z budownictwem znajdywały się w drugim centrum. Moim zdaniem to powinno być razem".



Henryk Słomka - Narożański nie chciał podawać żadnych nazwisk osób, które po zmianach straciłyby stanowisko lub pracę. Zapytany jednak o możliwość zwolnienia zastępcy prezydenta Tarnowa, Doroty Skrzyniarz, szefowej stowarzyszenia "Tarnowianie", która jest na zwolnieniu lekarskim odpowiedział: "Ja dzisiaj nie mówię o zwalnianiu. Jestem przed rozmową z Panią Prezydent Skrzyniarz i dopóki taka rozmowa się nie odbędzie - chociażby nawet telefoniczna - to nie będziemy o tym rozmawiać publicznie".



Bez "Tarnowian" PO nie będzie jednak miała większość w tarnowskiej radzie miasta. "Jestem przekonany, że radnym zarówno z PiSu jak i z SLD jak i z "Tarnowian" leży na sercu dobro miasta Tarnowa. I tutaj jestem pełen nadziei i wiary w to, że w każdej sytuacji kiedy będziemy podejmowali uchwały istotne dla funkcjonowania miasta to wsparcie będzie".



Z kolei zastępca prezydenta Henryk Słomka - Narożański podkreślił, że jeśli radni będą blokowali istotne dla funkcjonowania miasta uchwały, to będzie "na drugi dzień zwoływał konferencję prasową i mówił, że Ci i Ci radni głosowali przeciwko interesowi miasta".



Z kolei zdaniem tarnowskiego PiSu zerwanie koalicji z "Tarnowianami" przez Platformą Obywatelską to przedwyborczy zabieg marketingowy, który jest próbą odcięcia się od afery korupcyjnej z udziałem prezydenta, który startował w ostatnich wyborach jako kandydat popierany przez Platformę Obywatelską.



Bartek Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię