- Osoby się zgłaszają, są przyjęcia planowe. Jest pewna liczba osób, które chcą, żeby ktoś bliski był. Można się zgłaszać. To musi być stopniowo, żeby każdego pacjenta otoczyć opieką, żeby zespół był na to przygotowany - mówi prezes fundacji Kromka Chleba, Anna Czech.
Hospicjum stacjonarne Via Spei szuka jeszcze więcej pielęgniarek, które będą chciały pracować w takiej placówce. Budowa kosztowała ponad 7 milionów złotych, ale jak podkreśla Anna Czech, gdyby nie to, że część materiałów oraz wykonywanej pracy udało się uzyskać po kosztach od firm, byłoby to dużo więcej.
- Chodziło nam od początku o to, żeby to było specjalne miejsce, w którym każdy pacjent będzie się czuł, że jest najważniejszy. Dużo cierpliwości, empatii, miłości, obecności drugiego człowieka oraz profesjonalna opieka. Z każdego pokoju jest wyjście do ogrodu. Jest też duża świetlica, która pozwala na różnego rodzaju zajęcia, być może na jakieś skromne koncerty, spotkania dla tych, którzy tutaj będą. Chcemy stworzyć namiastkę domu. Domu nic nie zastąpi, ale będziemy się starali jako fundacja Kromka Chleba wspierać Via Spei, żeby ten klimat domu był tutaj wciąż obecny - przekonuje Anna Czech.
W hospicjum Via Spei przy ulicy Bystrej działają także Poradnia Leczenia Bólu oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. Szczegóły dotyczące zgłoszeń do hospicjum można znaleźć na viaspei.pl.
W poniedziałek 15 stycznia nowa placówka została poświęcona przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
W Tarnowie hospicjum stacjonarne prowadzi także Mościckie Centrum Medyczne, które ma kontrakt z NFZ na 12 łóżek.