Kontrolami w Tarnowie zajmie się straż miejska, która przyznaje, że od kilku tygodni odbiera telefony od zaniepokojonych nowymi przepisami mieszkańców.

- Tutaj największy problem mają mieszkańcy, gdy jest budynek, który ma kilku, kilkunastu właścicieli. Oni nie mogli dostać dofinansowania na wymianę pieca, bo często brakuje tych właścicieli. To największy problem, co dalej w tym temacie - mówi Aldona Świątek z tarnowskiej straży miejskiej.

Jak wskazuje tarnowski magistrat, w mieście jest jeszcze około tysiąca nieklasowych palenisk do wymiany. W tarnowskiej straży miejskiej w tym sezonie prace rozpocznie specjalna strażniczka, której zadaniem będzie właśnie kontrola zagadnień uchwały antysmogowej.

W przypadku pieców i kominków od 1 maja 2024 roku jest dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna, instrukcja kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, muszą zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

Uchwały antysmogowe są aktami prawa miejscowego. Dlatego uprawnionymi do kontroli mieszkańców są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast oraz upoważnieni przez nich pracownicy urzędów gmin lub straży gminnych. Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli oraz nakładania mandatów karnych ma również policja, a w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta, spełnia wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. instrukcja użytkowania urządzenia (jeśli zawiera wymagane dane) lub wyniki badań emisji z urządzenia.

Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.