Dwa kobiece transporty z tarnowskiego więzienia, wyruszyły dokładnie 12 września w roku 1940 i 12 września w roku 1941. Znalazło się w nich łącznie 177 kobiet, polskich więźniów politycznych. Wśród nich było sporo tarnowianek.
"Te kobiety bardzo zasłużyły się w obozowej konspiracji. Harcmistrzyni Józefa Kantor, która trafiła do obozu w drugim transporcie z 1941 roku, stała się drużynową tajnej organizacji Mury. To absolutny precedens w historii wszystkich obozów niemieckich. Takiej organizacji w obozie nie było nigdzie" - mówił Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.
W krakowskim oddziale IPN trwa weryfikacyjna kwerenda badawcza, której wyniki pozwolą w przyszłym roku odsłonić tablicę na fasadzie tarnowskiego więzienia z nazwiskami wszystkich uczestniczek tarnowskich transportów do Ravensbruck. Pomysł opracowania i instalacji tablicy pojawił się 2 lata temu jako owoc współpracy Fundacji Pro Patria Semper i Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck.
Jeszcze w tym roku, pod koniec listopada, na fasadzie tarnowskiego więzienia, planowane jest także odsłonięcie innej tablicy, poświęconej pamięci wszystkich 25 tysięcy polskich więźniów politycznych, którzy w latach 1939-45 przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas pełniące rolę tzw. więzienia etapowego.