Andrzej Adamczyk podkreślił, że ministerstwo przez cały rok pracuje nad zmniejszeniem liczby wypadków drogowych. Przypomniał o zmianach w prawie, których celem jest walka z przestępstwami i wykroczeniami na drogach, wsparcie rodzin ofiar wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz uderzenie w kierowców, prowadzących pod wpływem alkoholu i środków odurzających. "Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego zależy od nas wszystkich i od naszych decyzji" - napisał Andrzej Adamczyk.
Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II. Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”. W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie Drzewa Pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria, konferencje. Warto dodać, że to właśnie w tym miejscu ofiary i rodziny mogą uzyskać pomoc nie tylko w ramach Światowego Dnia, ale także w ciągu całego roku w ramach prowadzonych warsztatów, pomocy psychologicznej, grup wsparcia.
Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie „Przejście”, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.