Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Od projekcji analogowych po cyfrowe - 100 lat Kina Marzenie

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2013.04.19 06:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:29 )
Tarnowskie Kino "Marzenie" ma już 100 lat. Kino nie zmieniło w tym czasie nazwy, zaszły w nim natomiast olbrzymie zmiany technologiczne.

fot. Paweł Topolski

(Agnieszka Bednarz/jp)

Tysiące wyświetlonych filmów, długie kolejki po bilety i ogromne zmiany technologicze. To cząstka historii polskiej kinematografii, ale także tarnowskiego Kina Marzenie, która ma już sto lat.
Dzisiaj w Tarnowie rusza 27. Tarnowska Nagroda Filmowa - jeden z najstarszych w Polsce festiwali filmów fabularnych. Tegoroczny festiwal połączony jest ze świętowaniem jubileuszu kina.



fot. Paweł Topolski
- Dawniej pracowały tutaj projektory analogowe, a filmy były wyświetlane z taśmy - wspomina Maria Wardyń, główna specjalistka ds. filmu i dodaje, że jeden z wymontowanych projektorów, który był używany przez 50 lat stoi w holu, jako eksponat.
Tarnowskie Kino "Marzenie" jest jednym z nielicznych w Polsce, którego nazwa od samego początku nie została zmieniona . Zmieniało się natomiast miejsce wyświetlania filmów. Najpierw kino mieściło się w Hotelu Grand na rogu ulicy Wałowej i Brodzińskiego, potem w Pasażu Tertila, aż w końcu w 1924 roku przeniesiono je na Przecznicę Różaną, obecnie ul. Staszica, gdzie filmy można oglądać do tej pory.


Towarzystwo Szkoły Ludowej, które było inicjatorem Kina "Marzenie" założył Adam Asnyk jeszcze pod koniec XIX wieku.


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię