- Pierwszego września ruszamy oficjalnie z kursami, które dzisiaj pojawiają się na naszych stronach, jak również na stronach gminy Tarnów. Jeżeli chodzi o sprzedaż biletów, do 10 września włącznie będzie darmowa komunikacja dla wszystkich mieszkańców właśnie po to, żeby każdy mógł się wdrożyć w te nowe rozkłady jazdy, nowe numeracje pojazdów i linii. Dlatego do 10 września przewidzieliśmy możliwość, by wszyscy mogli się nauczyć i dostosować do nowych rozwiązań - mówi Krystian Zieliński, zastępca dyrektora Infrastruktury Drogowej i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.
Zieliński w rozmowie z Radiem Kraków dodaje, że pasażerowie już od czwartku będą mogli kupować bilety w kasie Kolei Małopolskich na dworcu PKP oraz u kierowców, ale w takiej dystrybucji bilet jednorazowy będzie kosztował 5 złotych, a nie 4,60 zł, jak to ostatnio było w komunikacji gminy Tarnów oraz Pleśna. W tej cenie - za 4,5 złotego - od 1 września bilety będzie można jednak kupować poprzez aplikacje iMKA, w biletomatach przy dworcu kolejowym oraz poprzez Małopolską Kartę Aglomeracyjną.
Dotychczasowa siatka połączeń ma zostać zachowana z niewielkimi zmianami. Autobusy będą jednak inaczej oznaczone literą A na początku oraz cyfrą. Część z nich będzie odpowiadała dotychczasowej numeracji Gminnej Komunikacji Publicznej, ale niektóre były już zajęte przez inne linie Autobusowych Linii Dowozowych, stąd ich pasażerowie będą się musieli do tego na nowo przyzwyczaić. Początkowo autobusy mają mieć jednak także naklejoną na szybach poprzednią numerację, żeby ułatwić pasażerom odnalezienie właściwych autobusów.
Wójt Gminy Tarnów: będą korzyści z tej zmiany
- Zakładamy, że będą korzyści. Mam nadzieję, że przede wszystkim będzie lepsza obsługa, lepszy dostęp do kas. Do tego możliwość korzystania z komunikacji po całym województwie. Mam nadzieję, że będą lepsze autobusy i komfort obsługi mieszkańców. Natomiast dla samej gminy koszty finansowe nie urosną na tyle, ile mogłyby urosnąć, gdybyśmy pozostali przy poprzednim przewoźniku. Samodzielnie nie możemy pozyskać pieniędzy z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na dopłaty do przejazdów - podkreśla wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.
Obsługa gminy Tarnów oraz Pleśna przez Autobusowe Linie Dowozowe do lutego 2025 roku będzie kosztowała ponad 18 milionów złotych. Gmina Tarnów będzie musiała do tego dopłacić około 6 milionów złotych. To podobna kwota jak w przypadku dotychczasowego prywatnego przewoźnika, który obsługuje gminę Tarnów oraz Pleśna. Zdaniem wójta gminy Tarnów współpraca z województwem małopolskim daje jednak większą stabilizację kosztów po stronie gminy oraz wyższy standard obsługi mieszkańców. Grzegorz Kozioł podkreśla, że gmina zapłaci 1,5 miliona złotych, żeby w nowej komunikacji nadal obowiązywały dotychczasowe ulgi np. darmowe przejazdy dla seniorów powyżej 70. roku życia.
Zastępca dyrektora Infrastruktury Drogowej i Transportu w Urzędzie Marszałkowskiego dodaje, że nowy przewoźnik, który wygrał przetarg, przejął część kierowców od poprzedniego operatora, co powinno ułatwić tę zmianę. "Siatka połączeń uległa troszeczkę zmianie, ale jest dostosowana w taki sam sposób, żeby mieszkańcy mogli korzystać jak do tej pory z tej komunikacji. Wszystkie pojazdy wyposażone są w klimatyzację, standard został podniesiony w stosunku do poprzedniego realizatora tych linii. Pojazdy będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Będą również posiadały tablice informacje, wykaz przystanków. Będzie też możliwość śledzenia pojazdów poprzez aplikacje, czy np. nie stoją w korkach" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Krystian Zieliński.
Autobusowe Linie Dowozowe od 1 września będą obsługiwały gminę Tarnów oraz Pleśna. Natomiast do gminy Lisia Góra nadal będzie jeździła dotychczasowa linia LG06 obsługiwana przez dotychczasowego przewoźnika - firmę Michalus. Umowa samorządu Lisiej Góry z firmą obowiązuje do końca roku. Bilety będzie można kupować u kierowcy. W przyszłości jest także szansa na przejęcie linii do Lisiej Góry przez Autobusowe Linie dowozowe.