- Po to są konkursy na kluczowe stanowiska, na prezesów spółek miejskich, żeby wygrywali najlepsi. Było 10 kandydatów. Jak rozumiem, wszyscy czuli, że mają kompetencje i możliwości. Mam nadzieję, że nie było podejrzeń o to, że wynik jest z góry wiadomy. Wtedy, jak zakładam, nie byłoby tylu kandydatów. Promujemy, żeby startować w konkursach; chcemy wybierać najlepszych. Wiem, że Rada Nadzorcza nie była jednomyślna, w związku z tym wygrał najlepszy. Trzymam kciuki, bo jest to niełatwe zadanie. Spółka jest w sytuacji, w której nie ma gwarantowanych przychodów. Komunikacja jest trudną działką, w której dotychczas raczej ograniczało się wozokilometry. Więc przed prezesem MPK na pewno spore wyzwanie - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa, Jakub Kwaśny.
Także przewodniczący Rady Nadzorczej tarnowskiego MPK Grzegorz Dulak przekonuje, że kandydatura Roberta Pacany okazała się najlepsza, choć nie uzyskał stuprocentowego poparcia.
- Dwie osoby z Rady Nadzorczej głosowały na pana Roberta, jedna na kogoś innego. Naszym zdaniem miał najlepsze CV, ma duże doświadczenie. Zarządzał dużym zespołem, gdzie poukładał pracę wprowadzając korzystne zmiany nie tylko dla firmy, ale także dla pracowników - dodaje.
Nowy prezes tarnowskiego MPK ukończył studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie (inżynieria materiałowa), a także studia podyplomowe z Zarządzania Przedsiębiorstwem w Branży Zbrojeniowej w Akademii Sztuki Wojennej.
Robert Pacana uzyskał także tytuł MBA Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Cicha koalicja prezydenta Kwaśnego i radnych PiS?
Radni PiS na początku kadencji poparli projekt uchwały podnoszący wynagrodzenie dla prezydenta Jakuba Kwaśnego. Największą niespodzianką było jednak głosowanie PiS za dużą podwyżką podatków od nieruchomości, którą ostatecznie nieco złagodzili. Nadal jest ona jednak wysoka. Bez tych głosów projekt prezydenta Kwaśnego by nie przeszedł, bo jego polityczne zaplecze (radni Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało przeciwko.
Po wrześniowym głosowaniu przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Łabędź przekonywał, że nie ma mowy o koalicji z prezydentem Kwaśnym.
- Od 20 lat jestem członkiem PiS. Mam w wielu kwestiach odmienne spojrzenie niż pan prezydent Kwaśny. Szanuję go, bo jest zupełnie innym człowiekiem niż prezydent Ciepiela. Prezydent Kwaśny chce rozmawiać. Pracujemy na rzecz mieszkańców Tarnowa - mówił.
Sam Kwaśny straszył wtedy, że jako kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta poinformuje o tym jak głosowali radni KO w sprawie podwyżki podatków. Kilka dni temu mówił już nieco łagodniej i przekonywał, że chce pracować ze wszystkimi.
- Zapraszam kluby radnych na spotkania. To czego zabrakło w poprzedniej kadencji, to dialogu. Bez względu na to czy rozmawiam z własnym środowiskiem, czyli Koalicją Obywatelską, czy rozmawiam z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, wszyscy są radnymi miasta Tarnowa i wierzę, że radnym chodzi przede wszystkim o interes miasta. Bardzo się cieszę, że znalazło się 12 odpowiedzialnych radnych, którzy bez populistycznych haseł potrafili zagłosować za taką trudną uchwałą. To tylko i wyłącznie w interesie miasta - przekonywał kilka dni temu prezydent Jakub Kwaśny.
Podczas ostatniej, październikowej sesji Rady Miejskiej, radni KO poparli prezydencki wniosek m.in. w sprawie zmian w strefie płatnego parkowania, w tym wydłużenia godzin jej obowiązywania. PiS był przeciwny.
Politycznie motywowane zmiany w Radach Nadzorczych
Tymczasem szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Kajpus, zatrudniony w tarnowskim MPK, został właśnie odwołany z Rady Nadzorczej MPK w Nowym Sączu. W jego miejsce powołano Tadeusza Bałchanowskiego, startującego w ostatnich wyborach z listy KWW Jakuba Kwaśnego Nasze Miasto Tarnów.
Nie jest także tajemnicą, że to decyzja polityczna, która musiała być uzgodniona pomiędzy prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem i prezydentem Jakubem Kwaśnym. Zastępcą przewodniczącego Rady Nadzorczej tarnowskiego MPK jest z kolei Jacek Żelazko, bliski współpracownik prezydenta Handzla.
W ostatnich tygodniach do Rady Nadzorczej Tarnowskiego Klastera Przemysłowego powołano Marcina Korczaka, który także startował w wyborach z komitetu Jakuba Kwaśnego. Z kolei po wyborach samorządowych do Tarnowskich Wodociągów powołano Seweryna Gutkowskiego z Trzeciej Drogi.