- Oni sami stwierdzili, że jeśli ten most będzie zamknięty, oni sami przy budowie łącznika będą mieć duże problemy z dostarczaniem materiałów i samą budową. Firma zamierza do połowy stycznia wykonać koncepcję przebudowy mostu na podstawie ekspertyz, które im dostarczyliśmy. Ekspertyza mówiła wyraźnie, że największą bolączką mostu jest pozioma konstrukcja. Jeśli chodzi o przyczółki i podpory, są one w stanie bardzo dobrym. One wymagają oczywiście konserwacji, ale wytrzymają kolejne 50 lat. Są bardzo solidne. To dobre wiadomości. Jeśli byśmy budowali nowy most, przyczółki i podpory to ogromny koszt - mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.

Metrostav ma przygotować koncepcję dla przebudowy mostu w Ostrowie w oparciu o istniejące przyczółki i podpory do połowy stycznia. Do tego czasu powiat wstrzymuje się z ogłoszeniem przetargu na projekt budowy tymczasowego mostu wojskowego.

Za przebudową mostu w Ostrowie są też samorządowcy z Wierzchosławic, Radłowa czy Tarnowa. Jak podkreślają, boją się, że kiedy w ramach budowy łącznika autostrady z tarnowskimi Mościcami w 2023 powstanie wcześniej planowany drugi most i wojskowa tymczasowa przeprawa zostanie zamknięta, byłby problem ze zdobyciem pieniędzy na przebudowę starej przeprawy.

Tymczasem według bardzo wstępnych szacunków czeskiej firmy, przebudowa mostu w oparciu o istniejące podpory i przyczółki mogłaby kosztować od 30 do 35 milionów złotych. Ma to jednak dopiero potwierdzić wykonywana przez nich koncepcja.  

W rozmowach pomaga Zarząd Dróg Wojewódzkich, który ma realizować łącznik autostrady z Mościcami oraz wicemarszałek Łukasz Smółka. Zamknięty most w Ostrowie to nie tylko problem przy budowie łącznika, ale także zagrożenie dla trwałości unijnego projektu, w ramach którego powstały i powstają ścieżki rowerowe.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)