Wcześniej powstało także stowarzyszenie "Nasze Miasto Tarnów", które tworzy około 50 osób - radnych osiedlowych, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, jak "Projekt Amfiteatr", który - jak przypomina Grażyna Barwacz - nie został jednak zrealizowany po myśli inicjatorów.
"Było wiele takich projektów, które nie znalazły realizacji w koncepcjach pana prezydenta. Szanuję jego zdanie, ale bardzo boli mnie, kiedy ten entuzjazm, pomysły na życie na Tarnów, zostaje jednym cięciem przekreślony, wyhamowany i odstawiony na boczny tor." - mów Barwacz.
"To jest budowa czegoś zupełnie nowego. Tutaj są osoby aktywne, osoby które już się wykazały" - dodaje radny Jakub Kwaśny i przyznaje, że stowarzyszenie "Nasze Miasto Tarnów" wystartuje w wyborach na prezydenta miasta oraz rady. Ta inicjatywa obywatelska ma wypełnić lukę po wygaszanym stowarzyszeniu Tarnowianie, które zakładał i firmował skazany za korupcje były prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.
Grażyna Barwacz zaznacza jednak, że nie można negować wszystkiego co w ramach "Tarnowian" się wydarzyło. "I ludzie, którzy je tworzyli nie rezygnują ze swojej pracy dlatego, że coś złego podziało się w Tarnowianach".
Fragment informacji prasowej o utworzeniu nowego klubu w radzie miasta:
"Nasze Miasto Tarnów" jest stowarzyszeniem zwykłym założonym z inicjatywy osób działających społecznie na rzecz miasta m.in. w ramach:
- rad osiedli (m.in. Starówka, Strusina, Krakowska, Krzyż, Mościce, Chyszów, Westerplatte, Grabówka, Os. Zielone),
- organizacji pozarządowych (Anioł Struś - Inicjatywa Miejska, Fundacja Impuls Rozwoju, Fundacja Pracownia Kreatywna, Fundacja Progres, Stowarzyszenie Pro Tarnów),
- grup nieformalnych (Projekt Amfiteatr, Powietrze Tarnów).
Stowarzyszenie ma charakter otwarty, co oznacza, że każdy mieszkaniec Tarnowa niezależnie od poglądów politycznych (za wyjątkiem skrajności) może do niego przystąpić o ile podziela wspólne wartości i cele działania. W ostatnich latach członkowie założyciele stowarzyszenia NMT brali udział w rozmaitych działaniach na rzecz miasta i mieszkańców, w tym:
- opracowanie koncepcji funkcjonowania AMFITEATRU LETNIEGO w Tarnowie,
- utworzenie aplikacji społecznej „POWIETRZE TARNÓW”
- inicjatywa zakupu OCZYSZCZACZY POWIETRZA do tarnowskich placówek,
- akcja STOP DOPALACZOM wraz z usunięciem sklepów z dopalaczami z Tarnowa,
- tarnowski „LAS BOŻONARODZENIOWY” – sadzenie choinek po świętach,
- „SMAKOWANIE ŚWIĄT” na Rynku oraz „SĄSIEDZKIE KOLĘDOWANIE” na Starówce,
- organizacja pikników osiedlowych w ramach integracji sąsiedzkiej,
- różne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego.
(Bartek Maziarz/jp)