Idea Europejskiej Nocy Muzeów narodziła się w Berlinie, gdzie w 1987 r. odbyło się po raz pierwszy tego typu wydarzenie. Okazało się, że zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Rok później w ślad za Berlinem poszły Paryż i Amsterdam. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003r. i od tej pory coraz to nowe placówki kulturalne, nie tylko muzea, przystępują do akcji, wpisując ją jako stały punkt do programu swojej działalności. Muzeum Okregowe w Tarnowie uczestniczy w projekcie od 2005 r.
Po raz pierwszy w tym roku w tarnowskiej nocy muzeów weźmie udział Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK przy ulicy Mościckiego 29 w Tarnowie. Od godziny 19.00 do 23.00 - będzie tam można zobaczyć nie tylko stałą ekspozycję, ale także repliki broni i mundurów polskich żołnierzy z 1939 roku. Poza tym spotkanie z grupą rekonstrukcyjną oraz tarnowskimi krótkofalcowami.
Od 19.00 do 23.00 w sobotę można także zwiedzać Muzeum Etnograficzne, jedyne takiego miejsca w Europie poświęconego kulturze romskiej - a tę noc, także tamtejszemu jedzeniu. Do północy zaprasza do siebie tarnowski Ratusz z możliwością wejścia na wieżę, ale to już za dopłatą 10 złotych. Od 17:30 do północy z dodatkowymi atrakcjami można zwiedzać Zamek w Dębnie.
Natomiast od 18.00 po raz pierwszy w Nocy muzeó brac udział będzie Ośrodek Spotkania Kultur w Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej .
Nocne zwiedzanie rozpocznie się tam o godz. 18:00 i potrwa do godz. 23:00. Przewidziano bardzo atrakcyjny program zwiedzania zwykle niedostępnych części synagogi, pokazy artystyczne i projekcję filmu „niespodzianki”.
Godziny zwiedzania:
Ratusz (Tarnów, Rynek 1)
- prezentacja kostiumów historycznych w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie
- niezwykłe przykłady z porcelany – przedmioty, które wyszły już z użytku
- pokaz i możliwość przymierzania dawnych zbroi
- pokaz konserwacji dzieł sztuki
- zwiedzanie wystawy „W kontuszu i przy szabli”
- wejście na wieżę ( )
Muzeum Etnograficzne (Tarnów, ul. Krakowska 10)
- rozpalenie ogniska
- zwiedzanie międzynarodowej wystawy poplenerowej artystów romskich - „Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie”
- występ zespołu romskiego z Rumunii
- zwiedzanie nowo otwartej ekspozycji etnograficznej - „Teatr Bogu i Sobie” i pokaz filmów o tematyce obrzędowej
- występ trzykrotnej uczestniczki Szansy na sukces - Danuty Balcer
- promocja potraw regionalnych – Koło Gospodyń Wiejskich z Zalasowej
- występ Zespołu Ludowego Zalasowioki
- możliwość posmakowania kuchni romskiej
- fotografowanie rodzinne w monidle
- pokaz filmów romskich w Lamusie
- zabawa przy ognisku
Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręg Tarnów (Tarnów, ul. Mościckiego 29 - dawne Dolne Koszary)
- zwiedzanie stałej ekspozycji dotyczącej funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Konspiracji działającej w rejonie tarnowskim (1939-1945)
- gość specjalny – grupa rekonstrukcji historycznej 16. Pułku Piechoty
- pokaz replik uzbrojenia umundurowania oraz wyposażenia polskich żołnierzy z września 1939 roku
- opowieści tarnowskich krótkofalowców oraz nawiązanie łączności z odległymi miejscami w kraju i na świecie
Zamek w Dębnie
we wnętrzach zamku:
- koncert uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku
- inscenizacja słowno – muzyczno – teatralna na podstawie pamiętnika Ludwika Dębickiego
- żywa lekcja historii - inscenizacje wokół zamku związane z dziejami zamku i regionu na tle XIX-wiecznych zrywów powstańczych
- gra terenowa ze znajomości historii, powstań narodowych w XIX w.
BWA Galeria Miejska - PARK Strzelecki
W programie:
Wystawa "Jak się staje, kim się jest"
Vasil Artamonov & Alexey Klyuykov, Bownik, Simon Fujiwara, Heike Gallmeier, Tadeusz Kantor, Tomasz Kowalski, Zbigniew Libera, Jonas Mekas, Eugeniusz Rudnik, Daniel Rumiancew, Aiko Tezuka, Honza Zamojski, Anna Zaradny.Międzynarodowa wystawa prezentująca prace artystów współczesnych z Polski, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Rosji, podejmujących refleksję nad istotą twórczości i tradycji artystycznej. Wśród zgromadzonych na niej instalacji, malarstwa, prac audio i wideo, przewijają się wątki autobiograficzne, zagadnienia związane z pamięcią, traumą i ikonografią młodości.
Kino plenerowe / premiera etiudy filmowej "play Kantor" / reż. Karolina Płanik, Joanna Para (uczennice Zespół Szkół Plastycznych) godz. 21:00
Pokaz filmu "Kantor", reżyseria Andrzej Sapija (2006 r.) 12:00 - 24:00
Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem o godzinie: 18:00, 19:00 i 20:00
(Agnieszka Wrońska/Muzeum Okręgowe w Tarnowie)