Dyrektor tarnowskiej PPT ks. Paweł Broński podkreśla, że w pielgrzymowaniu nie chodzi o rekordy, choć przyznaje, że zainteresowanie pielgrzymką wykracza poza diecezję.
„Odebrałem między innymi takiego maila: jak możemy dołączyć do tarnowskiej pielgrzymki, jeśli mieszkamy na Śląsku, a chcielibyśmy pójść całą rodziną. To świadectwo pieszej pielgrzymki, które sięga poza granice diecezji. Ale i obraz pięknego pielgrzymowania, które skłania ludzi z innych części naszej pięknej ojczyzny, by właśnie pójść na Jasną Górę i tak spędzić fragment wakacji” – mówi ks. Paweł Broński.
W tym roku 42. tarnowskiej pielgrzymce sprzyja także kalendarz. Rozpocznie się ona w sobotę 17 sierpnia i zakończy po dziewięciu dniach na Jasnej Górze w niedzielę 25 sierpnia. Na uczestnictwo w pielgrzymce trzeba poświęcić tydzień urlopu, ale można także dołączyć tylko na weekend.
Zapisy obowiązują zarówno w parafii, jak i u księży prowadzących daną grupę. Szczegóły można znaleźć na pielgrzymkatarnowska.pl
W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyło o półtora tysiąca więcej pątników niż w tej jubileuszowej, 40. pielgrzymce w 2022 roku. Na Jasną Górę dotarło 5,5 tysiąca wiernych. Tak tarnowskiej, jak i pozostałym pielgrzymkom daleko jednak do rekordów sprzed pandemii koronawirusa. W 2019 roku w tarnowskiej pielgrzymce uczestniczyło ponad 8 tysięcy pątników, a w krakowskiej 8,5 tys. osób.
W 2023 roku, drugą najliczniejszą była pielgrzymka radomska, która liczyła ponad 5 tysięcy pątników, a na trzecim miejscu znalazła się krakowska z 4,5 tysiącami pielgrzymów.