- Samorząd województwa małopolskiego chce wesprzeć mieszkańców, instytucje samorządu terytorialnego i firmy w ograniczaniu kosztów utrzymania, kosztów mediów, kosztów energii cieplnej czy elektrycznej. Nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważny jest zrównoważony rozwój, wsparcie ochrony środowiska i szukanie rozwiązań proekologicznych. Dlatego jako urząd marszałkowski chcemy wyjść temu naprzeciw
- mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Z pożyczki będzie można sfinansować zakup i montaż instalacji OZE zarówno w budynkach już istniejących, jak i tych dopiero budowanych.
Pożyczka nie jest oprocentowana. Dodatkowo będzie można się starać o jej częściowe umorzenie.

Może być umorzona nawet w 50%, w zależności od tego, jakie komponenty zostaną zastosowane: czy to tylko jeden element - wtedy mamy do dyspozycji  20% umorzenia. Jeżeli będą dwa elementy zastosowane, wtedy będzie 30. Jeżeli będą trzy, czyli panele plus magazyn energii plus pompa ciepła - wtedy można liczyć na 50%. Pożyczkę można spłacać maksymalnie 15 lat. Nie ma żadnych kosztów przy udzielaniu pożyczek


- mówi Sławomir Pater, prezes Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Aktualnie trwa przygotowanie wzorów dokumentów, jakie zainteresowani będą musieli wypełnić. Przyjmowanie wniosków ma zostać uruchomione w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Łącznie na cały program nieoprocentowanych pożyczek na OZE z Funduszy Europejskich zostanie przeznaczone ok. 137 milionów złotych.