Jak namówić mieszkańców, by wsparli hospicjum?
Uśmiech na twarzy i mówienie ludziom, że dzięki temu pomaga się osobom, którzy nie mają takich dobroci, jak oni. Będziemy chodzili i zachęcali ludzi, żeby wrzucali nam pieniądze "na składkę", by można było kupić nowy sprzęt do hospicjum i zwiększać komfort pacjentów, którzy tam przebywają. Wszyscy od razu zgłosiliśmy się do tej akcji, bo bardzo chcieliśmy wziąć udział w wolontariacie i zbierać na osoby z hospicjum. Mamy trochę tych tulipanów, ale teraz ich nie policzę - mówili młodzi wolontariusze z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia "Siódemka" w Tarnowie.
Prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech przekonuje, że pieniądze z tegorocznej akcji "Tulipany dla Via Spei" zostaną przeznaczone na rozbudowę hospicyjnego "Via Spa", czyli namiastki łaźni. Na razie jest tam jedynie wanna, podnoszona elektrycznie.
- Ta wanna jest dobra i funkcjonalna zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Teraz chcielibyśmy urządzić to pomieszczenie, by faktycznie przypominało spa. Dlatego planujemy wzbogacić je o elementy żywej zieleni, a także wprowadzić muzykoterapię i aromaterapię. Na razie to wszystko konsultujemy z architektami, by było jak najwygodniej dla pacjentów. Także na to chcemy przeznaczyć wszystkie środki uzyskane ze zbiórki. Jak nam coś zostanie, to mamy w planie urządzić ogród na dziedzińcu. Zbliżają się ciepłe dni, nasi mieszkańcy chętnie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu, dlatego chcielibyśmy im te przestrzenie upiększyć - dodaje Czech.
W akcję włącza się również znany konferansjer Conrado Moreno, który jest także ambasadorem Fundacji Kromka Chleba. Jego zdaniem, takie działania są niezwykle cenne, zarówno dla wszystkich pacjentów z hospicjum, jak i samych wolontariuszy.
- Cieszę się, że hospicjum "Via Spei" i Fundacja Kromka Chleba wychodzi z taką inicjatywą. Że to nie jest tylko przestrzeń zamkniętych murów, ale taki "pomost" między pacjentami a młodzieżą. Ten otwarty wolontariat zachęca lokalną, tarnowską społeczność do tego, żeby angażować się w te działania i pokazywać, że w obecnych czasach liczy się coś "więcej" - obecność, świadectwo, a także przełamywanie tabu, które bardzo często wiąże się z takimi trudnymi tematami, jak śmierć, choroby. Jak widać, potrafimy o nich całkiem dobrze rozmawiać - powiedział.
Hospicjum Via Spei w Tarnowie działa ponad rok. W tym czasie udzieliło pomocy około 230 pacjentom terminalnie chorym.