Muzeum od wielu lat jest celem wędrówek wielu turystów, którzy chcą zagłębić się w historię i kulturę Romów. To właśnie tam w 1990 roku powstała pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona tej tematyce.

- Prezentujemy historię Romów, opowiadamy, skąd się wywodzą, przedstawimy eksponaty z życia codziennego. Opowiadamy o tradycyjnych zawodach romskich, o tym, jakie romskie grupy zamieszkują obecnie Polskę. Jest też część poświęcona zagładzie Romów i językowi romskiemu

- mówi Kamila Jasiak, p.o. kierownika Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Spotkanie jubileuszowe było okazją do przypomnienia historii oddziału czy uhonorowania najważniejszych osób związanych z tą instytucją. Przy okazji otwarto kolejną część ekspozycji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem - "W babcinej izbie". Skąd ta popularność?

Zobaczmy tu wszystkie sprzęty, narzędzia, odzież, które były używane na wsi na przełomie XIX i XX wieku w regionie tarnowskim. Część osób pamięta te sprzęty jeszcze z dzieciństwa albo kiedy wyjeżdżały do rodziny na wieś. Szukamy swoich korzeni, chcemy się dowiedzieć, skąd się wywodzimy i dlatego ta wystawa cieszy się taką popularnością

- tłumaczy Kamila Jasiak.

Do Muzeum Etnograficznego należy także Zagroda Felicji Curyłowej, znajdująca się w Zalipiu na Powiślu Dąbrowskim, gdzie pielęgnowany jest znany od pokoleń zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie powstało w 1984 roku, jego siedzibą jest zbytkowy dworek przy ul. Krakowskiej.