- To nie jest tak, że my się na drogę nie godzimy. My się godzimy na nią, ale w wariancie A. Ten wariant dzieli gminę Gnojnik, na przykład różne miejscowości, na pół. Ludzie będą mieli utrudniony dojazd do pracy, do sklepu, do kościoła. Nie godzimy się na to. Nie chcemy życia wywróconego do góry nogami - mówi Sylwia Kornaś, przedstawicielka mieszkańców.

Wariant, na który nie zgadzają się mieszkańcy Gnojnika, we wrześniu ma trafić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej. "Mamy trzy wariantu budowy Sądeczanki. Wariant A, C i F. Wariantem rekomendowanym jest C. Uzyskał on najlepszą ocenę analizy wielokryterialnej. Wtedy brane są pod uwagę aspekty społeczne, ekonomiczne, środowiskowe i techniczne dla całego odcinka. Wniosek zostanie złożony do RDOŚ do końca września bieżącego roku - przyznaje Monika Skrzydlewska z GDDKiA.

W trakcie wydawania decyzji RDOŚ będzie przeprowadzał konsultacje, na których mieszkańcy gminy Gnojnik będą mogli przedstawiać swoje uwagi do dokumentacji oraz do wybranych wariantów budowy drogi.

Protest mieszkańców gminy Gnojnik potrwać ma od 15.00 do 17.00. Będą oni spacerowali po przejściu dla pieszych na drodze krajowej 75 w okolicach Urzędu Gminy w Gnojniku. Kierowcy, jeśli mogą, powinni więc wybrać inną trasę.


Proponowane warianty budowy Sądeczanki:

Wariant C -  przebiega przez gminę: Brzesko, Gnojnik, Czchów, Iwkowa, Łososina Dolna, Chełmiec, Nowy Sącz
Wariant A -  przebiega przez gminę: Brzesko, Gnojnik, Lipnica, Czchów, Iwkowa, Łososina Dolna, Chełmiec, Nowy Sącz
Wariant F -  przebiega przez gminę: Brzesko, Gnojnik, Czchów, Iwkowa, Łososina Dolna, Chełmiec, Nowy Sącz