Pracownicy Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnowie uspokajają - stężenia bakterii nie powinno wywołać negatywnych skutków wśród osób, które w ciągu ostatnich dni korzystały z oferty basenu. "Bakteria występuje w reakcji rozporszonej. Po dostaniu się do układu oddechowego może powodować jakieś dolegliwości, ale nie panikujmy, wszystko jest pod kontrolą" - mówią pracownicy TOSiR.
Wszystkie urządzenia są właśnie dezynfekowane - dodaje Mariusz Starzyk z TOSiR.
To pierwszy taki przypadek w historii tarnowskiego basenu. Mościcka pływalnia będzie nieczynna co najmniej przez kilka najbliższych dni.
Dodajmy, że Legionella to jedna z najmniejszych istniejących bakterii. Jest wszechobecna, ale w środowisku naturalnym występuje w tak niskim stężeniu, że nie stanowi zagrożenia. Lubi mokre, ciemne miejsca o temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza, a także obecność związków żelaza. Jej rozwojowi sprzyja również duża wilgotność powietrza i stosowanie chlorowania wody nie zawsze pomaga się pozbyć pałeczek Legionelli. Często znajdywana jest ona w myjniach, prysznicach, inhalatorach lub nawilżaczach powietrza.
(Marcin Golec/ew)