Na dworcu w Mościcach nic się nie dzieje. Rzecznik PKP tłumaczy, że program modernizacji stacji kolejowych na najbliższe miesiące i lata jest ponownie analizowany i nie jest pewne, że dworzec w Mościcach ostatecznie się w nim znajdzie.
- Aktualnie spółka PKP analizuje plany dotyczące inwestycji dworcowych w kolejnych latach. Przedstawiona w zeszłym roku lista wymaga przeglądu. Po jego zakończeniu zaprezentujemy bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych dworcach. Aktualnie kompleksowe modernizacje dworców i budowy nowych obiektów realizowane są w ramach trwającego jeszcze Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, a budynek dworca Tarnów Mościce nie znajduje się na liście obiektów objętych tym programem - mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP.
Stacja od lat straszy i nie jest już wykorzystywana jako obiekt dworcowy. Została jednak wpisana do rejestru zabytków, co nakłada na PKP obowiązek utrzymania go w należytym porządku i dobrym stanie.
- Budynek dworca Tarnów Mościce jest obiektem nieczynnym i obecnie nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych, ale mimo tego jako zarządca tej nieruchomości przeprowadzamy bieżące prace utrzymaniowo-naprawcze. Ostatnio oczyszczono i odmalowano dwa słupy podporowe dachu, od strony dojścia do tunelu, wymieniono lampy zewnętrzne nad ciągiem komunikacyjnym prowadzącym do peronów, a także przycięto gałęzie w sąsiedztwie budynku. Na bieżąco staramy się też uzupełniać oszklenie na elewacji budynku - zapewnia Michał Stilger.
Mieszkańcy Mościc zwracają jednak uwagę, że budynek dworca z miesiąca na miesiąc coraz bardziej niszczeje. Naprawy ostatnich uszkodzeń w szklanej elewacji trwały kilka tygodni. Budynek jest w kiepskim stanie. Nie służy mu też to, że często dochodzi tam do aktów wandalizmu. Tylko w tym roku tarnowska policja odebrała 4 zgłoszenia o uszkodzeniach dokonanych w tym miejscu. W sierpniu była to dewastacja aż 9 szyb, które znajdują się w elewacji budynku.
PKP w oficjalnej informacji przesłanej do Radia Kraków w sprawie planowanych prac remontowych przyznaje, że nowy program remontowy dotyczący inwestycji na dworcach kolejowych w kraju ma powstać w oparciu o odpowiednie analizy.
- Dobór kryteriów ukierunkowany jest na optymalizację wydatkowania środków pochodzących ze źródeł publicznych oraz na podniesienie poziomu obsługi maksymalnej liczby pasażerów - słyszymy.