Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w Tarnowie o wydatkach na zbrojenia

  • Radio Kraków
  • date_range Sobota, 2025.02.15 16:09 ( Edytowany Sobota, 2025.02.15 16:15 )
„Połowa polskich wydatków na zbrojenia powinna być wydawana w Polsce” - uważa marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Kandydat na prezydenta Polski 2050 podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Tarnowa mówił, że prezydent powinien stać na straży interesów przedsiębiorców

Spotkanie z Szymonem Hołownią. Fot. P. Topolski

„Wydajemy 180 miliardów złotych na zbrojenia, połowa powinna zostać w Polsce. I ja mówię o tym od półtora roku”

– przekonywał Szymon Hołownia.

Kandydat na prezydenta Polski dodał, że inni startujący na fotel prezydenta zaczęli tę myśl forsować dopiero od niedawna. „50% powinno zostać tu, w waszych zakładach mechanicznych, które produkują świetne granatniki, karabinki wyborowe, zestawy obrony przeciwlotniczej. To są rzeczy, w które dziś powinno się inwestować pieniądze” – mówił Hołownia.

"Nikt nie będzie nas nikt pouczał jak mamy układać nasze europejskie sprawy"

"Polską racją stanu jest to, żebyśmy jak najszybciej, jak najwięcej inwestowali w siebie. Bo nagle może okazać się, że wszystko na papierze wygląda pięknie, ale jednak stare polskie przysłowie i stara polska mądrość - umiesz liczyć, licz na siebie - może okazać nam się znowu przydatna" - zaznaczył Hołownia.

Według niego, "każdy kto cieszy się dziś, że Biały Dom dogaduje się jakoś fajnie z Kremlem i może wreszcie uda się, żeby już nie myśleć o tej wojnie, o tych wszystkich strasznych rzeczach, które się tam dzieją, jest albo naiwny, albo jest pożytecznym idiotą, albo jest po prostu zdrajcą".

"Dzisiaj trzeba sobie jasno powiedzieć, że Polska z całą swoją siłą, którą musi dzisiaj wewnątrz siebie jeszcze sprawniej i jeszcze szybciej budować, musi być sumieniem Europy, musi być sumieniem świata" - powiedział Hołownia.

Spotkanie z Szymonem Hołownią. Fot. P. Topolski

Spotkanie z Szymonem Hołownią. Fot. P. Topolski

W jego ocenie:

"skoro inni idą dzisiaj na kompromisy ze swoim sumieniem, skoro idą na kompromisy dobra ze złem wybierając mniejsze zło w imię jakichś innych dealów, to Polska musi ze swoją historią, doświadczeniem, ze swoim potencjałem jasno powiedzieć co jest dobre, a co złe. Co służy Polsce, Europie i światu a co nie".

"I nie będzie nas nikt pouczał jak mamy układać nasze europejskie sprawy. Nie będzie nam nikt mówił niezależnie od tego skąd przyjedzie, jak szanowanym jest naszym przyjacielem i aliantem, jak w Europie mamy układać nasze europejskie sprawy. Nikt nie będzie nam podpowiadał na Twitterze, czy w innych miejscach, że teraz trzeba Europę uczynić znowu wielką, bo Europa już jest wielka, bo Europa już, mimo wszystkich swoich problemów i wyzwań, jest tym miejscem na świecie do którego ciągną ludzie z całego świata, bo to jest wciąż najlepsze miejsce do życia" - powiedział kandydat na prezydenta.

Według niego, "dzisiaj potrzebna jest silna Polska, zjednoczona Polska w silnej Europie". "Dlatego chciałem, żebyśmy spotkali się tu dzisiaj pod jedną flagą, bo Polskę mamy jedną, nie dwie, nie trzy, ani nie cztery, Polska jest jedna i prezydent, którego wybierzecie w maju powinien być stróżem jedności tej flagi, powinien być kimś, kto nikomu nie pozwoli jej rozdzierać na pół" - podkreślił Hołownia.

Podział terytorialny, struktura samorządu to nie jest Pismo Święte, to można zmieniać

Podczas wizyty był pytany m.in. o pomysł na rozwój byłych wojewódzkich miast, które po reformie administracji straciły na znaczeniu i stopniowo się wyludniają.

"Jeżeli będę prezydentem, to chętnie zainicjuję rozmowę, bo słyszę za często, czy nie przyda się w Polsce reforma systemu administracji" - powiedział Hołownia. Jak dodał, do debaty zostaliby zaproszeni samorządowcy, którzy najlepiej znają problemy obecnego systemu. Według jego propozycji, po dyskusji, której nadano by ramy czasowe np. roku, zostałaby podjęta ostateczna decyzja. Lider Polski2050 wskazał, że z podobnymi problemami jak Tarnów mierzą się też m.in. Częstochowa, Kalisz czy Płock.

Tarnów chce wziąć rozwód z Krakowem? Tarnów chce wziąć rozwód z Krakowem?

"Podział terytorialny, administracyjny, w ogóle struktura samorządu to nie jest Pismo Święte, to można zmieniać" - przyznał marszałek Sejmu, zaznaczając jednocześnie, że "nie należy wylewać dziecka z kąpielą". "Samorząd jest – i ja w to naprawdę wierzę – jedną z tych rzeczy, która się w Polsce najlepiej jednak udała, w ciągu tych ostatnich ponad 30 lat" - ocenił. Dodał również, że administracyjne odtworzenie dawnego województwa nie rozwiąże wszystkich problemów. "Cała ta deglomeracja władzy to też nie jest magiczne narzędzie" - zwrócił uwagę.

Według Hołowni obecnie rozwiązaniem byłaby zmiana sposobu dzielenia pieniędzy oraz inwestowanie w lokalne programy mieszkaniowe, tak by nowe lokale opłacało się budować również w mniejszych miejscowościach. "Dzielenie pieniędzy sprawiedliwie, co nie znaczy po równo i co nie znaczy tylko dla największych - to jest dzisiaj potężne wyzwanie" - podkreślił, zwracając uwagę na wyludnianie średnich miast i przeludnianie dużych ośrodków.

"Nie wierzę w teorie, że jak się dosypie Krakowowi, to na Tarnów też skapnie. To tak nie działa. Jak się dosypuje Warszawie, to jakoś nie zwiększa się bogactwo w Płocku. Nie musimy zabierać wielkim metropoliom, tylko tak dzielić pieniądze, żeby wystarczało dla wszystkich"

- mówił po spotkaniu z mieszkańcami w Tarnowie.

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (4)

P
prezes
2025-02-17
Koleś jest zagubiony jak dziecko w lesie
K
Karl
2025-02-16
Jak obniżyć inflację jak deficyt puchnie
M
M
2025-02-15
Szkoda,że nie płakał nad konstytucją, którą wielokrotnie złamał. Rządzą pałą i uchwałą,ale z Ameryki idzie nowe i nie znacie klauny dnia ani godziny
I
Ifan
2025-02-15
Zbrojenia na woje z Ruskim który przez 2 lata kampanii zajął 100km skorumpowanego kraju. Ej, Szymek, są inne priorytety. Np obniżenie inflacji.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię