Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Las z zupełnie nowej perspektywy w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

Można tu na nowo odkryć przyrodę, obcować z naturą i zobaczyć las z zupełnie innej perspektywy. Co to za miejsce? Dziś zaglądamy do Ciężkowic, gdzie dzięki funduszom europejskim powstała niezwykła atrakcja turystyczna. Od lipca ubiegłego roku mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze ścieżki w koronach drzew. Trasa ma prawie kilometr i miejscami wznosi się na wysokość 20 metrów. Z punktów widokowych można podziwiać Pogórze Ciężkowickie, panoramę Pasma Brzanki, a przy dobrej pogodzie – również Tatry. Ścieżka jest częścią dużego projektu zatytułowanego ZIEMIA-WODA–POWIETRZE, w skład którego wchodzi również nowoczesne Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej - obiekt, w którym nauka spotyka się z naturą.

Posłuchaj

Marcin Koczyba: Małopolskie Centrum Edukacji w Ciężkowicach prowadzi edukację na kilku poziomach, dosłownie i w przenośni. Spotkania odbywają się w budynku i w koronach drzew - wyjaśnia dyrektor Centrum Usług Turystycznych w Ciężkowicach, Beata Stanuch:

- Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest to budynek, który łączy w sobie funkcje zarówno edukacyjne, jak i kulturalne. Mamy tutaj ekspozycję dotyczącą właśnie trzech żywiołów, ziemi, wody, powietrza. Sale warsztatowe oraz dużą, nowoczesną salę kinową, teatralną jednocześnie, w której mogą się odbywać wydarzenia kulturalne.

Jednak największą, a zarazem najnowszą atrakcją, jest spacer ścieżką w koronach drzew - uważa edukatorka Centrum Katarzyna Hołda:

- To, co istotne i to, co odróżnia to miejsce od innych ścieżek, które gdzieś mamy w okolicy, jest taki bardzo edukacyjny charakter ścieżki. Na samej ścieżce jest osiem przystanków edukacyjnych, gdzie m.in. można poczytać o pogórzańskim lesie, o zwierzętach, które tutaj występują. Ale też przede wszystkim o tym, jak ważną rolę pełni las w naszym ekosystemie, w ogóle w naszym życiu, co też jest istotne i myślę, że nie wszystkim szeroko znane, dlatego można tę wiedzę poszerzyć.

No i ścieżka też pełni oczywiście funkcje rekreacyjne. Warto pospacerować po lesie, są przystanki sprawnościowe, dlatego to taki wartościowy czas, myślę, nie tylko dla dzieci, ale dla osób starszych jak najbardziej. Całość, czyli Małopolskie Centrum i ścieżkę łączy tzw. szlak nietoperzowy. Dlaczego nietoperzowy? Ponieważ w Ciężkowicach występuje 11 gatunków nietoperzy, z 27 w ogóle występujących w Polsce. Stąd też ten pomysł, no i też jest taki pomysł na zwiększenie aktywności turystów, ponieważ nie trzeba jechać samochodem, prawda? Możesz się przespacerować, no i też przy okazji pogłębić swoją wiedzę na temat tych fascynujących ssaków.

Co najbardziej interesuje i turystów?

Katarzyna Hołda: - Najbardziej ciekawi są przede wszystkim tego, co mogą dotknąć. Na naszej ekspozycji są takie stanowiska, gdzie na przykład malujemy motyla za pomocą światła, możemy pobawić się piaskiem kinetycznym. No i to już tak w czasie wolnym dla dzieci jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjne.

Burmistrz Ciężkowic Jowita Jurkiewicz -Drąg wyjaśnia, że centrum to niezwykle ważne miejsce dla turystów i mieszkańców:

- Zaczynając od Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, jest to budynek, który jest nowoczesny, piękny, który służy nie tylko turystom, na których koncentrujemy się przede wszystkim jako gmina chcąca być gminą mocno turystyczną, ale również dla mieszkańców. Pozyskaliśmy miejsce do spotkań, pozyskaliśmy salę kinową, na której odbywają się nie tylko projekcje filmów, ale również spotkania wśród mieszkańców.

Dyrektor Centrum Usług Turystycznych Beata Stanuch podkreśla, że ta inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania bez dofinansowania z funduszy europejskich:

- Zdecydowanie tak. Tutaj kwota tego projektu była bardzo, bardzo duża i gdyby nie to dofinansowanie, myślę, że samej gminy nie byłoby stać na powstanie takiego budynku.

Ziemia, woda i powietrze. Żeby zrozumieć jak o nie dbać, z pewnością warto pojechać do Ciężkowic.

Projekt „ZIEMIA-WODA–POWIETRZE Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach” zrealizowała Gmina Ciężkowice. Jego wartość to ponad 37 milionów złotych, a wsparcie z funduszy europejskich wyniosło ponad 17 milionów.

https://plebiscyt.radiokrakow.pl/

Tematy:
Źródło: opracowanie własne
Autor:
Marcin Koczyba

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię