- A
- A
- A
Ksiądz profesor Michał Heller obchodził 85. urodziny
Było o wierze, o kosmosie, o mieście, w którym się urodził i o kondycji polskiego kościoła. W Tarnowie odbyła się uroczysta gala 85. urodzin - wybitnego tarnowianina księdza profesora Michała Hellera. Wybitny fizyk i kosmolog nie szczędził ciepłych słów pod adresem miasta, w którym się wychował i żyje: "Kocham Tarnów" podkreślał podczas gali. Zdradził także, że czas pandemii poświęcił na pisanie. Wydał dwie książki i właśnie przygotowuje się do wydania kolejnej.Urodzony w Tarnowie 12 marca 1936 roku, ks. prof. Michał Heller to światowej sławy fizyk, kosmolog, filozof i teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Dla sporej grupy tarnowian bardziej znane są jednak jego niedzielna kazania, głoszone w koście pw. Św. Maksymiliana niż publikacje naukowe.
Jubilat przyznaje, że bardzo często napisanie i wygłoszenie takiego kazania jest znacznie trudniejsze niż praca nad tajemnicami kosmosu. - Sztuka polega na tym, że jak się nie ma nic do powiedzenia, to się nic nie mówi. Właśnie dlatego te kazania są krótkie, to jest element sztuki. Ktoś powiedział, że jeśli ktoś nie nawróci świata w 10 minut, to nie zrobi tego w ogóle. Kazanie tak trzeba mówić, żeby ludzie słuchali lub czytali. Trzeba się więc nastawić na słuchacza, nie tylko na to, co on chce usłyszeć, ale co powinien usłyszeć. Kazania muszą czasem być gorzką prawdą. Oczywiście podaną tak, żeby nie odstraszała, tylko żeby przyciągała. Prawda powinna przyciągać - mówi ks. prof. Michał Heller.
Świat naukowy docenia prace ks. Michała Hellera za wnikliwość, głęboką analizę i innowacyjne podejście do wielu kwestii związanych z prawami rządzącymi wszechświatem. Jednym z takich zagadnień jest między innymi poszukiwanie początku wszechświata. - W matematyce ustalić coś, to znaczy udowodnić. Początek świata to jest coś innego, to nie jest prawo matematyczne, chociaż się matematyki do opisu świata używa. W naukach empirycznych ustalić to znaczy wykazać doświadczalnie. Z tym że doświadczenie w nauce to też nie jest tak, że widzę, że stoi szklanka i to jest moje doświadczenie i każdy może sprawdzić, że tu stoi szklanka - podkreśla ksiądz profesor.
Niewiele osób wie, że ksiądz Heller jest zapalonym pasjonatem lotnictwa. Jak sam przyznaje - uwielbia podróżować samolotami - a w wolnej chwili sam lata... na komputerowych symulatorach lotu, które wprost uwielbia. - Jak nie mam czasu, to więcej latam. Kiedy jestem zmęczony, to muszę się odprężyć, a to jest doskonałe zajęcie wypoczynkowe dla umysłu. Nawet przy lekturze umysł pracuje, a tu jest skoncentrowany na wskaźnikach, nawigacji, na tym, jaka jest pogoda i umysł odpoczywa - przekonuje ksiądz Heller.
Z okazji urodzin ks.Hellera wydawnictwo Copernicus Center Press przygotowało książkę "Gdy rozerwą się więzy czasu" z kazaniami wygłoszonymi w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana w Tarnowie.
Ksiądz Michał Heller napisał ponad 60 książek. Wiele z nich z nich zostało przetłumaczonych na między innymi: angielski, włoski, rosyjski, niemiecki czy hiszpański. W 2014 roku, w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował go natomiast najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.
Z okazji urodzin w tarnowskim Teatrze odbędzie się specjalny, poświęcony jubilatowi, „Wieczór urodzinowy”. Podczas uroczystości, życzenia ks. prof. Michałowi Hellerowi złożą reprezentanci różnych środowisk: naukowych, samorządowych oraz mieszkańcy Tarnowa. Początek o godzinie 18:30 - transmisja będzie dostępna na stronie internetowej www.tarnow.pl
(Marcin Golec/Agnieszka Wrońska/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:19
„SIX” – kobiecy głos w musicalowej oprawie
-
19:57
Wybuch w Grębynicach w gminie Zielonki. Siedmioro dzieci rannych
-
19:45
Zwierzęce noworodki, ich zmysły i trudny czas "niedorosłości"
-
19:27
Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków. Bez „paragonów grozy”, stresu i frustracji
-
18:47
Zakopane inaczej! Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków – wygraj wyjątkowe nagrody!
-
18:35
Czy każdy z nas może swobodnie używać flagi i umieszczać ją w dowolnym miejscu?
-
18:30
Prawa pasażerów linii lotniczych. Co warto wiedzieć?
-
17:00
Poszukiwana od 2016 r. Magdalena P. z Limanowej nie żyje. Zwłoki odnaleziono poza Polską
-
16:36
Transformacja Sierszy zatwierdzona. Trzebinia chce nowoczesnej elektrowni
-
16:27
Blackout w Hiszpanii i Portugalii: Czy Polska jest bezpieczna?
-
15:52
Przez lata wyciskaliśmy Tatry jak cytrynę. Jak dziś je kochać?
-
15:28
Prezes federacji szpitali: skaner przed wejściem do szpitala może być koniecznością
-
13:10
Najbardziej pożądany turysta w Krakowie? "Zamożny i wysublimowany, ale musi być dla niego oferta"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze