Młyn Szancera we wrześniu 2020 roku został wpisany do rejestru zabytków. I ma inwestora, który zapowiada uratowanie ruiny i stworzenie w niej m.in. hotelu, ale cały czas trwają uzgodnienia dokumentacji dla inwestycji.
Młyn Szancera zniszczony kompleks budynków przemysłowych z XIX wieku, ulokowany przy ul. Kołłątaja. Były to budowle o konstrukcji drewniano‑murowanej. Jest to jeden z nielicznych obiektów architektury przemysłowej o charakterze zabytkowym w mieście, znajduje się na turystycznym szlaku śladami tarnowskich Żydów.
21 marca 2015 roku doszło do pierwszego pożaru, który udało się ugasić. Drugi pożar wybuchł w nocy z 4 na 5 kwietnia 2015. Ogień strawił w całości dach i część drewnianych kondygnacji budynków. Biegły działający na zlecenie prokuratury ustalił, iż doszło do celowego podpalenia. Z ekspertyz nadzoru budowlanego wynika, że budynków nie trzeba wyburzać.
Specjalizująca się we wskrzeszaniu do życia podobnych miejsc Grupa Arche już na wiosnę 2022 roku ogłosiła, że chce do spalonego Młyna Szancera w Tarnowie dobudować hotel, ale też przeznaczyć część zabytku na cele kulturalno - społeczne.
Uzgodnienia dokumentacji trwają jednak dłużej niż pierwotnie zakładano. Grupa Arche zapewnia jednak, że nadal jest zainteresowana inwestycją.