"Muzeum kolejny fragment dzieła dostało w depozycie od Muzeum w Łęczycy. Tamtejsza placówka przygotowuje się do remontu więc na czas jego trwania obraz będzie można oglądać u nas, w zamian my także  przekażemy cenny eksponat do Łęczycy - coś, co będzie bardziej pasowało do wystawy w gotyckich wnętrzach. Tym czymś jest piękny miecz średniowieczny z XV wieku znaleziony w Dunajcu i znakomicie zakonserwowany" -  mówi dyrekotr tarnowskiego Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar.

Nowy fragment w tarnowskiej kolekcji będzie już 22 fragmentem pociętego obrazu. Co ciekawe, fragment przedstawia naocznego świadka bitwy pod Sybinem.

"Jan Styka przygotowując się do potężnego przedsięwzięcia, jakim było namalowanie tej bitwy, był w Sybinie i udało mu się tam spotkać naocznych świadków, w tym tego pana, który brał udział w bitwie, pamiętał ją i ze szczegółami mu ją opisał. W związku z tym w formie podziękowania Jan Styka postanowił go uwiecznić i dziś jest on z nami" - mówi Ewa Łączyńska szefowa Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Fragment udało się pozyskać między innymi dzięki temu, że tarnowska Galeria Miejska chciała wypożyczyć go z Łęczycy na czerwcowa wystawę poświęconą Józefowi Bemowi.  

Tarnowksie Muzeum Okręgowe w tym roku otrzymało także dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup obrazu stanowiącego szkic "Panoramy". Ten obraz trafi do Tarnowa w czerwcu.

Nowy fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej" pochodzący z Zamku w Łęczycy będzie można oglądać od 1 maja w tamtejszej galerii Panorama na tarnowskim Dworcu PKP.  

"Panorama Siedmiogrodzka" przedstawiała zwycięską bitwę o Sybin w 1849 r., w której oddziałami węgierskimi dowodził gen. Józef Bem. Została namalowana przez polskich i zagranicznych artystów pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Dzieło zamówili Węgrzy z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów. Panoramę malowano w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka". Jej wymiary były takie same jak "Panoramy Racławickiej": 120 m obwodu i 15 m wysokości. Styka podjął decyzję o pocięciu "Panoramy" na kilkadziesiąt fragmentów, które oprawiono w ramy i sprzedano jako obrazy. Nie wiadomo dokładnie na ile fragmentów dzieło zostało pocięte, ale ostatnie badania tarnowskich muzealników mówią o 100-110 obrazach. Wszystkie były sygnowane, zwykle podpis Jana Styki znajduje się w prawym dolnym rogu płótna. 

 

 

 

Agnieszka Wrońska/łk