- Jeśli chodzi o tę inwestycję, znajduje się ona na początkowym etapie, poprzedzającym prace przygotowawcze, które prawdopodobnie będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku. O szczegółach związanych z tą inwestycją będziemy zatem mogli powiedzieć w późniejszym czasie. Decydującym czynnikiem wpływającym na plany inwestycyjne PKP S.A. jest wpis obiektu do rejestru zabytków, co z kolei determinuje, że budynek ten zostanie zachowany w dotychczasowym kształcie. Przebudowa będzie zatem polegała na przywróceniu obiektu do dobrego stanu technicznego i estetycznego, z równoczesnym polepszeniem jego parametrów środowiskowych (redukcja energochłonności itp.) w największym możliwym zakresie uwzględniającym ograniczenia konserwatorskie - wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

PKP S.A. dodaje również, że ze względu na wielkość dworca kolejowego w Mościcach kolejarze chętnie podnajmą go w części miastu, które wyraziło wstępne zainteresowanie współpracą przy modernizacji dworca w Mościcach w takiej formule.

O planowanym szybkim remoncie i zagospodarowaniu części dworca w Mościcach mówili podczas niedawnej konferencji prasowej kandydaci PiS na radnych miejskich na czele z Henrykiem Łabędziem, który ubiega się o fotel prezydenta miasta. Kandydaci PiS widzieliby na dworcu w Mościcach "Stację Przyszłość", czyli miejsce spotkań nauki i biznesu, w którym można byłoby się także dowiedzieć o możliwościach dofinansowania swoich projektów. Dzięki wirtualnej rzeczywistości byłaby także możliwość uczestnictwa w szkoleniach w wirtualnych parkach maszyn.

H. Łabędź i kandydaci PiS proponują Stację Przyszłość na dworcu PKP w Mościcach. H. Łabędź i kandydaci PiS proponują Stację Przyszłość na dworcu PKP w Mościcach.

Natomiast rzecznik PKP S.A., opierając się na dotychczasowych formułach współpracy z samorządami, tak o niej mówi:

Biorąc pod uwagę fakt, że budynek ten jest zbyt dużym obiektem jak na potrzeby związane z obsługą pasażerów, po modernizacji powinien on pełnić także inne funkcje. Naturalnymi partnerami przy realizacji podobnych inwestycji są samorządy. Formuła współpracy z samorządami, opierająca się na wynajmie i zagospodarowaniu powierzchni w budynkach dworców, sprawdziła się w przypadku wielu inwestycji PKP S.A. w różnych regionach kraju. Dzięki temu w budynkach dworców, poza poczekalnią, toaletami itp., znajdują się np. instytucje kultury (biblioteki, sale wystawiennicze i widowiskowe) czy miejsca obsługi mieszkańców (wydziały urzędu, ośrodki pomocy społecznej, placówki medyczne). Tego rodzaju współpraca pomiędzy PKP S.A. regulowana jest – przed rozpoczęciem prac projektowych – przez podpisanie porozumień, a następnie poprzez umowy najmu powierzchni, najczęściej wieloletnie.