Jak przyznaje sekretarz miasta Tarnowa Aleksandra Mizera regulamin budżetu obywatelskiego nie przewiduje wytycznych na wypadek niezrealizowania inwestycji w danym roku. "To nie znaczy, że nie ma przepisów jak i również możliwości realizacji" - przekonuje jednak Aleksandra Mizera. Takie zadanie może być umieszczone przez prezydenta na tzw. liście "niewygasów", czyli inwestycji, których nie udało się wykonać w danym roku budżetowym i będą kontynuowane w kolejnym. Prezydent może też wystąpić o przeniesienie pieniędzy oraz inwestycji na kolejny rok. W obu przypadkach muszą się na to zgodzić radni.

W przypadku toru do rolek, który miał być elementem rozbudowy Strefy Aktywności Tarnowian w Mościcach sytuacja jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Nie tylko nie udało się znaleźć wykonawcy dla toru, ale też okazało się, że 250 tysięcy złotych zabezpieczone na ten projekt budżetu obywatelskiego nie wystarczy na realizację wszystkich elementów. "W związku z powyższym ustaliliśmy z radą osiedla, że będziemy się starali w tym roku wykonać oświetlenie oraz zakup urządzeń, które mają być tam uzupełnione" - tłumaczy dyrektor infrastruktury miejskiej Rafał Nakielny. Dodaje, że będzie wnioskował o to, by w przyszłorocznym budżecie znalazły się dodatkowe pieniądze na dokończenie zadania, a więc i budowę toru. Potrzeba na to około 100 tysięcy złotych. "Natomiast będzie to zależało od prezydenta oraz radnych" - przyznaje Nakielny.

Projekty do tarnowskiego budżetu obywatelskiego przed zaakceptowaniem do głosowania są weryfikowane pod względem finansowym przez urzędników. Ale jak podkreśla Nakielny są to tylko szacunki, a w tym roku do większości przetargów trzeba dokładać pieniądze.

Miasto ma też problemy z innym projektem BO. Chodzi o remont centrum rehabilitacji dla dzieci przy ulicy Zbylitowskiej. Kolejny przetarg przyniósł oferty wyższe o 100 tysięcy złotych, niż przewidziano w budżecie obywatelskim. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Nie zostały także jeszcze w pełni zakończone pozostałe zadania wybrane w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim, ale ma się to stać do końca roku. Mowa o dalszych pracach w parku Sanguszków, parku Westerplatte oraz na osiedlu Strusina. Tam jednak na wniosek Rady Osiedla zmieniono zakres przebudowy boiska.

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego w Tarnowie została rozstrzygnięta wcześniej, bo już pod koniec czerwca, a nie dopiero pod koniec września - jak w 2016 roku. Wszystko po to, by miasto miało więcej czasu na realizację wybranych zadań.

 

Zobacz zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego 2017. SPRAWDŹ

 

 

(Bartek Maziarz/ew)