Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest przełom. Tarnów jest o krok od odkupienia spalonej kamienicy szpecącej Rynek!

Budynek, który szpeci starówkę, ma trzech współwłaścicieli, którzy do tej pory nie mieli wspólnego stanowiska co do sprzedaży ruiny miastu. Rozpoczęta jeszcze za prezydentury Romana Ciepieli procedura wywłaszczenia pod cel publiczny mogła trwać latami. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, wygląda jednak na to, że zadziałało to mobilizująco na właścicieli. Miasto pod kierownictwem nowego prezydenta Jakuba Kwaśnego szybko znalazło porozumienie i brakuje już tylko decyzji radnych o przesunięciu 1,5 miliona złotych w budżecie na kupno spalonej kamienicy. Pytanie, co dalej z tym miejscem?

Spalona kamienica przy Rynku w Tarnowie. / fot: Paweł Topolski

Jak przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków jedna ze współwłaścicielek kamienicy, w sierpniu zwrócili się do urzędu miasta o podjęcie rozmów w sprawie sprzedaży nieruchomości.

- We wrześniu ruszyły rozmowy i po wstępnym spotkaniu w urzędzie miasta poproszono nas o złożenie oferty. Poruszaliśmy się w niewielkich widełkach. Uzyskaliśmy zgodę trzeciego ze współwłaścicieli tej nieruchomości. W związku z różnymi wydarzeniami i też osobistą sytuacją, on w końcu zgodził się na kwotę, którą trzy lata temu proponował urząd miasta, czyli 1,5 miliona złotych. Tak naprawdę teraz piłka jest po stronie urzędu miasta i tylko od urzędu miasta zależy czy dojdziemy do porozumienia, czy nie - mówiła.

Słowa współwłaścicielki potwierdza w rozmowie z Radiem Kraków zastępca prezydenta Tarnowa Maciej Włodek.

- Rozmowy przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Myślę, że doszliśmy do konsensusu i miasto wejdzie w posiadanie tego obiektu. Mówiąc wprost, coś w końcu w tamtym rejonie się zadzieje - dodaje.

Jak podkreśla Włodek, potrzebna jest już tylko zgoda radnych na przesunięcie w budżecie 1,5 miliona złotych na wykup spalonej kamienicy.

Co dalej ze szpecącą tarnowski rynek kamienicą?

Na pewno w spalonej kamienicy nie powstanie druga część Pasażu Odkryć, czyli odpada pomysł, który lansował były prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Jego następca Jakub Kwaśny jeszcze w kampanii wyborczej mówił, że nie sztuką jest coś otworzyć, ale większą jest późniejsze utrzymanie takiego obiektu.

Pomysły architektoniczne mają przygotować m.in. studenci z Politechniki Krakowskiej w ramach swojej pracy semestralnej, którzy niedawno byli w Tarnowie i oglądali tę część starówki. Ma powstać z tego wystawa, a autorzy najlepszych projektów będą mogli liczyć na nagrody finansowe.

Jak podkreśla szef Centrum Dialogu Jacek Adamczyk, bez remontu spalonej kamienicy nie można wyremontować także Wielkich Schodów.

- Myślę, że idzie to w dobrym kierunku. Daliśmy studentom wolną rękę w myśleniu. Myślę, że możemy być tylko pozytywnie zaskoczeni - mówi.

Zastępca prezydenta Tarnowa Maciej Włodek dodaje, że o przyszłym przeznaczeniu tego terenu mieliby też zdecydować mieszkańcy.

Dla tego miejsca były już przygotowane koncepcje uzgodnione z konserwatorem zabytków, ale były one szykowane pod Centrum Dialogu. Nowe władze miasta chcą mieć inne pomysły.

Wiadomo, że na realizacje jakiejkolwiek inwestycji w oparciu o ruinę spalonej kamienicy potrzeba ogromnych pieniędzy, które trudno będzie znaleźć w oszczędnościowym budżecie miasta. Oby tylko nie skończyło się jak z wykupioną kamienicą przy ulicy Legionów, której adaptacja na jedną z siedzib urzędu miasta kosztowała dużo więcej, niż pierwotnie zakładano i trwała też o wiele dłużej.

Choć wiceprezydent Tarnowa Maciej Włodek zapewnia, że w przypadku planów odkupienia spalonej kamienicy przeprowadzono „analizę ryzyka kupna tego obiektu”. Obecnych właścicieli, jak i urząd miasta obowiązują np. te same zalecenia konserwatora zabytków dotyczące zabezpieczenia ruiny.

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/tarnow/spalona-kamienica-przy-rynku-w-tarnowie-popada-w-coraz-wieksza-ruine/
fot: Paweł Topolski

fot: Paweł Topolski

Właściciele ruiny przekonują, że robili co mogli

Tymczasem właściciele nieruchomości przekonują, że kilka lat temu mieli plan na uratowanie pozostałości spalonej kamienicy. Przyznają jednocześnie, że było ono uzależnione od otrzymania dotacji z funduszy europejskich w ramach rewitalizacji Rynku, do czego jednak ostatecznie nie doszło.

Współwłaścicielka podkreśla, że wbrew temu co twierdzi konserwator zabytków, właściciele wypełniali zalecenia i zabezpieczali ruinę na tyle, na ile mogli. Dlatego odwołali się od decyzji konserwatora zabytków od nałożonej kary do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Sama kamienica nie jest wpisana do indywidualnego rejestru zabytków. Ona jest tylko częścią zabytkowego układu urbanistycznego miasta Tarnowa - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków współwłaścicielka.

Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (6)

O
Ona
2024-10-23
Dlaczego nikt z Urzędu nie wpadł na pokrycie, zamaskowanie fasady artystyczną grafiką użytkową?! Jest to powszechnie używane narzędzie w rozwiniętych miastach, które cenią sobie efekty estetyczne zwłaszcza w ścisłym centrum. Ale chyba słowem klucz tutaj jest "rozwinięte miasto"
T
tarnowiak
2024-10-23
Ten Włodek to co za specjalista, że potrafi poprzesuwać tak w budżecie ,że znajdzie 1.5mln na kamienicę . Z drugiej strony niejaki Kwaśny/prezydent / ma znaleźć 2,3 mln na remont stadionu żużlowego. Geniusze czy co?
P
Piotr
2024-10-22
I oby takie działania dotyczyły reszty bolączek Tarnowa. Wszechobecny marazm, brak perspektyw pracy, podupadanie miasta. Miasta niewielkie jak Tarnów powinny uwypuklić swoje atuty. Zaczynam wierzyć, że w Tarnowie coś się zmienia....
M
mieszkaniec
2024-10-22
Wystarczyło pozbyć się Ciepieli i wiele tematów okazuje się być do dogadania. Całe szczęście że ten szkodnik już nie jest prezydentem.
T
tarnowianka
2024-10-22
Trzymam kciuki, jest szansa, żeby tarnowski Rynek odzyskał swój blask. Koncepcja ze studenckimi projektami może wnieść ciekawy pierwiastek, spojrzenie młodych kreatywnych ludzi.
P
prezes
2024-10-22
Absolutnie nie pozwolić na budowę tam czegoś na kształt szklanego blaszaka. Kamienica powinna być odbudowana w stylu secesji ewentualnie nawiązująca stylem do kamienic obok. Jeżeli studentom dano wolną rękę w projektowaniu to obawiam się, że wyjdzie z tego coś na kształt lidla albo biedronki. Dramat.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię