- A
- A
- A
Jest pomysł na zagospodarowanie terenów "Owintaru". To koniec tarnowskiego "Szkieletora"?
Znamy wyniki konkursu na zagospodarowanie terenów "Owintaru" w Tarnowie. Sąd konkursowy uznał, że najlepszą propozycję przedstawił zespół projektowy PA Nowa z Gliwic. Nie oznacza jednak, że zostanie zrealizowany, bo zaniedbany teren należy do prywatnych właścicieli, którzy nie kwapią się do jakichkolwiek działań. Konkurs zorganizowany i sfinansowany przez miasto ma ich zmotywować, a także pomóc w przygotowaniu planu zagospodarowania tego terenu. Na nic się jednak zdadzą te starania bez zgody właścicieli terenu po "Owintarze", którzy od lat nie mogą dojść do porozumienia jak ją wykorzystać."W ocenie propozycji braliśmy pod uwagę wiele czynników, ale jednym z kluczowych była kwestia uporządkowania ruchu samochodów w centrum miasta. W perspektywie odciąży to ruch np. z ul. Krakowskiej. Tarnów należy do najbardziej zakorkowanych miast - tłumaczy prof. Maria Żychowska.
Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej, którą będzie można oglądać od 11 stycznia do 11 kwietnia w Sali Lustrzanej, przy ulicy Wałowej w Tarnowie. Równolegle prowadzone będą konsultacje społeczne, których wynikiem będzie projekt uchwały skierowany do tarnowskiej Rady Miejskiej. I to właśnie radni zadecydują, czy zwycięski projekt stanie się obowiązującym studium dla terenu byłego Owintaru.
Komisja nie przyznała pierwszej nagrody. Żadna z prac nie zyskała wymaganych regulaminem 90 punktów. Autorom najlepszej zabrakło zaledwie 3 punktów do przekroczenia tego limitu. Mimo to, profesor Żychowska uważa, że zwycięska praca nie jest słaba. Jej zdaniem, to wyłącznie kwestie regulaminowe, a nie merytoryczne sprawiły, że nie przyznano pierwszego miejsca.
Przypomnijmy, konkurs polegał na opracowaniu koncepcji zagospodarowania południowo-zachodniej części śródmieścia Tarnowa, w tym poprzemysłowego terenu byłego zakładu „Owintar”. Koncepcja swoim zakresem miała obejmować nie tylko sam teren po dawnym „Owintarze”, ale także tereny bocznicy kolejowej oraz otoczenia dworca PKP. Obszar ten nie jest jednak własnością miasta i to, czy koncepcja doczeka się realizacji, w dużej mierze zależeć będzie od właścicieli terenów, które są objęte projektem.
Zwycięski projekt zakłada powstanie w miejscu Owintaru niewielkich budynków handlowo-usługowych, przedzielonych deptakami i promenadą z widokiem na kościół księży misjonarzy. W projekcie pojawiła się nowa droga wzdłuż torowiska, która połączy ulice - Dworcową i Ziai oraz dodatkowy wiadukt, którym można będzie dostać do ulicy Tuchowskiej. Nad torami zaplanowano kładkę dla pieszych i rowerzystów. Trzeba pamiętać - że koncepcja nie jest gotowym projektem rozwiązań - a jedynie wizją tego, co mogłoby powstać na tym terenie.
"Właścicele terenu nie wiedzą, co mogą tam zrobić, a władze miasta unikały do tej pory jasnej odpowiedzi co można tam zrobić. Konkurs, pokazanie tych wizji, przystąpienie do sporządzenia planu miejscowego, otwiera drogę zarówno właścicielom jak i władzom miasta do ostatecznego rozstrzygnięcia tej części miasta" - przekonuje prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Dodajmy, że Zakład Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Owintar” powstał w 1951 roku na terenach dawnego browaru księcia Romana Sanguszki. Do 1998 roku produkował m.in. dżemy, powidła, koncentraty oraz soki owocowe i warzywne, wina owocowe, musztardy, a także ocet. Po upadku zakładu w 2008 roku, większość budynków wyburzono.
Czytaj także: Tarnowski szkieletor przestanie straszyć?
(Marcin Golec/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze