Jeden z największych browarów w Polsce został założony m.in. przez Jana Ewangelistę Goetza w 1845 roku, a po jego śmierci warzelnią piwa w Brzesku zarządzał Jan Albin Goetz. Od 30 lat brzeski browar należy do duńskiego koncernu Calsberg, a 24 lata temu Okocim wszedł w sklad grupy piwowarskiej Calsberg Polska. Jak jednak przekonuje jego dyrektor Marcin Będlin, to nie pozbawiło jednak zakładu tożsamości oraz nawiązania do historii Browaru Okocim:
Te maszyny, które kiedyś funkcjonowały, mamy w naszym Stowarzyszeniu i staramy się je odrestaurowywać. Zostały receptury, które są bardzo często przekazywane z pokolenia na pokolenie. W naszym zespole mamy już szóste pokolenie osób, które warzą piwo. Jesteśmy korporacją, ale też trochę firmą rodzinną.
W ramach jubileuszu 180 lecia istnienia browaru Okocim odbyła się wielka gala urodzinowa w odrestaurowanym przez prywatnego przedsiębiorcę Pałacu Goetzów, natomiast na Rynku w Brzesku można było dziś podziwiać samochodu Barona Jana Albina Goetza Okocimskiego z 1913 roku.
Dziś właścicielem tego zabytku na kołach jest właścicielem Maciej Peda z Gostynia w Wielkopolski, który podkreśla, że Baron Jan Albin był miłośnikiem motoryzacji.
Obecnie w browarze pracuje około 500 osób. I co ciekawe spośród ponad 4 milionów hektolitrów piwa, które rocznie powstają w brzeskim browarze, 1/6 to piwa bezalkoholowe i ten procent rośnie.
Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim organizuje cykliczne oprowadzanie po tym miejscu. Zapisy na stronie internetowej stowarzyszenia.
Historia Browaru Okocim zaczyna się 26 kwietnia 1845 roku, kiedy Jan Ewangelista Goetz, powołuje do życia spółkę będącą początkiem dzisiejszego browaru. Pierwsza warka piwa (kilkadziesiąt wiader) została wyprodukowana niecały rok później. Browar Okocim od 1996 roku należy do Calsberga, a od 2001 razem z Browarem w Szczecinie i Sierpcu tworzy grupę piwowarską Calsberg Polska.
Założyciele Browaru Okocim, rodzina Goetzów, była bardzo zaangażowana w życie niegdysiejszego niewielkiego galicyjskiego miasteczka i niewątpliwie przyczyniła się do jego rozwoju. Goetzowie fundowali szkoły, kościoły, sale teatralną. W 1878 roku stworzyli jedną z pierwszych w Polsce "kasę wsparcia chorych”. Rodzina wspierała również ważne inicjatywy w regionie m.in. budowę Teatru im. Juliusza Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków.