- A
- A
- A
Jak żyje się na Księżycu i co jedzą astronauci? Dowiemy się dzięki budowie bazy księżycowej w Rzepienniku Biskupim
Rusza budowa bazy księżycowej w Rzepienniku Biskupim koło Tarnowa. W publicznej zbiórce prowadzonej na platformie "Polak potrafi" udało się zgromadzić ponad 60 tys. złotych, czyli o ponad tysiąc więcej niż potrzeba na uruchomienie inwestycji. W czteromodułowej bryle połączonej centralną kopułą znajdą się między innymi bioreaktory, gdzie naukowcy w warunkach laboratoryjnych wyprodukują pożywienie dla astronautów.Co jedzą astronauci?
Jedna z firm, biorących udział w projekcie, odpowiada za budowę bioreaktorów i prowadzi badania nad kosmicznym menu. "Pracujemy nad designem, który będzie uniwersalny i będzie się świetnie komponował w każdej kuchni, nie tylko tej kosmicznej" - podkreśla Aleksandra Ławrynowicz z firmy Spiruu. "Pożywieniem dla astronautów są wodne cyjanobakterie, spirulina, która naturalnie rośnie w jeziorze Czad w Afryce. My te algi chcemy wyhodować w warunkach naszego bioreaktora. Spirulina jest suszona i eksportowana na światową skalę. My chcemy wyprodukować tę algę w formie żywej".
Jak dodaje Aleksandra Ławrynowicz, w bazie powstanie jeszcze inny bioreaktor, w którym będą hodowane robaki a potem serwowane w menu. To będzie zdrowy i z pewnością futurystyczny miks. "My te potrawy przetestujemy na sobie. Będzie ich można spróbować w naszej marsjańskiej restauracji już w sierpniu" - dodaje.
Nie tylko marsjańska kuchnia
Bioreaktory z kosmicznym jedzeniem to nie jedyne urządzenia, które trafią do bazy. "Kolejnym aspektem badań naukowych jest wykorzystanie drukarek 3D. Misja cargo na międzynarodową stację kosmiczną jest organizowana raz na kilka miesięcy. Nie ma tam sklepu, gdzie będzie można kupić brakujący element. Drukarka 3D pozwoli wytworzyć taki element, bazując na projekcie" - mówi Radiu Kraków jeden z inicjatorów budowy habitatu dr Jakub Mielczarek.
Wyprawa na Księżyc i Marsa w zasięgu ręki?
Obiekt w Rzepienniku Biskupim, ma być pierwszym w Polsce, i jednym z pierwszych w Europie, habitatem kosmicznym czyli bazą, w której będą przebywać przyszli kolonizatorzy najpierw Księżyca a potem Marsa.
Misję przygotowuje zespół MARS (Modular Analog Research Station) - to kilkunastu inżynierów, studentów i biznesmenów. Wybrani przez nich "analogowi astronauci" w połowie sierpnia mieliby wylądować na terenie obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim. Ich zadaniem będzie dokończenie wybudowanej w połowie bazy mieszkalnej. Właśnie w ten sposób eksperci wyobrażają sobie wzniesienie takiego habitatu podczas prawdziwej misji na Marsa. Częściowo skonstruują go maszyny, a ludzie wykonają precyzyjne prace własnymi rękami. CZYTAJ
(Joanna Gąska/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime
-
16:28
Atom, długi i inwestycje. Czy Polskę stać na wielkie projekty?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze