Kustosz muzeum Urszula Gieroń przekonuje, że odwiedzając wystawę, można się sporo dowiedzieć na temat ludowych tradycji świątecznych z regionu. Znajdują się tam świąteczne elementy dekoracyjne, których obecnie próżno szukać w naszych domach.

- To przede wszystkim podłaźniczka - forma zielonego drzewka, dawniejszej choinki, która wcześniej, mniej więcej sto lat temu, występowała w naszym regionie. Był to wierzchołek drzewka jodłowego czy świerkowego, zawieszany szpicem w dół, albo na środku izby, albo nad stołem, i przystrojony tradycyjnymi ozdobami słomianymi w postaci "pajączków" czy zabawek wykonywanych w kształtach ostrosłupowych np. z bibuły - mówi Gieroń.

Oprócz tego w izbie znajdziemy tzw. światy, czyli okrągłe ozdoby, wykonywane z opłatka. Dawniej były one symbolem władzy nowonarodzonego Chrystusa nad światem. Nie mogło tam również zabraknąć takich elementów, jak sianko na obrusie czy słoma pod stołem.

Wystawa „W babcinej izbie” dostępna jest w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 10. W bożonarodzeniowej odsłonie będzie dostępna do zwiedzania do 2 lutego.