Tarnów o swój własny hejnał postarał się dokładnie w 1972 roku - wtedy w głowie ówczesnych włodarzy Tarnowa pojawiła się myśl, aby także na polskim "biegunie ciepła" z wieży ratuszowej rozbrzmiewała ta dostojna melodia. Hejnał miał uświetnić planowane wtedy Dni Tarnowa - ogłoszono specjalny konkurs.
"Ówczesny dyrektor Wydziały Kultury, Ryszard Lis, postanowił zrobić konkurs na hejnał miasta. To było początkiem czerwca '72 roku. Na czele tego konkursu stanął dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych, czyli pan Roman Zubek. Zostało zgłoszonych do konkursu 12 kompozycji. Nagrodzona została kompozycja Stanisława Rzepeckiego. Stanisław Rzepecki to fantastyczny, zasłużony dla miasta muzyk, ale też pierwszy dyrektor szkoły muzycznej w Tarnowie. Stworzył kompozycję 'Hejnał tarnowski' nawiązującą do muzyki góralskiej" - mówi Marcin Sobczyk dyrektor Wydziału Kultury tarnowskiego magistratu
Po raz pierwszy mieszkańcy Tarnowa hejnału wysłuchali dokładnie w samo południe 11 czerwca 1972 roku - odegrał go strażak - ale oficjalnego hejnalisty miasto nigdy się nie doczekało. Tylko przy ważnych wydarzeniach, jak uroczyste sesje rady miejskiej, czy Dni Tarnowa, hejnał wykonywany był na żywo - przez lata odtwarzano go po prostu z płyty - zdarzały się też długie przerwy w jego odtwarzaniu.
W 2008 roku odtwarzacz CD, z którego puszczany był hejnał zamieniony został wreszcie na automatyczne urządzenie, które jednak nie było niezawodne - w 2019 roku uległo awarii i przez rok hejnał nie był odgrywany. Po wymianie mechanizmu urządzenia i zakończonym remoncie płyty Rynku od 2020 roku mieszkańcy Tarnowa mogą go wysłuchać codziennie w samo południe.
24 sierpnia 2010 roku tarnowski hejnał wybrzmiał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Miało to związek z obchodzonym wtedy w Krakowie Dniem Tarnowskim, podczas organizowanych w Krakowie "Targów Sztuki Ludowej"