Zobacz: Tarnowscy radni podjęli uchwałę w obronie Azotów
Prezentujemy treść oświadczenia, które wystosował zarząd Grupy Azoty do radnych miasta Tarnowa
Szanowni Państwo Radni,
W latach 2008 – 2013 przeprowadzony został unikatowy w skali polskiego rynku kapitałowego proces konsolidacji polskiego sektora chemicznego. W jej wyniku powstała Grupa Azoty SA, największa polska firma nawozowa i jedna z największych firm w Europie. Osiąga ona obecnie przychody na poziomie ok. 11 mld PLN i zatrudnia ponad 13 000 pracowników. W ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy spektakularny przyrost jej wartości o ponad 2 mld złotych tj. o ok. 37 proc.
Kluczowymi wydarzeniami umożliwiającymi powstanie chemicznego narodowego czempiona - było przejęcie w 2010 r. przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. i w 2011 r. Zakładów Chemicznych w Policach oraz konsolidacja z Zakładami Azotowymi w Puławach, która miała miejsce w latach 2012 - 2013.
W rezultacie silna Grupa Azoty SA z sukcesem konkuruje na rynkach światowych.
Podstawowym celem tak ukształtowanej Grupy Kapitałowej w perspektywie długoterminowej jest maksymalizacja jej wartości dla Akcjonariuszy, co odzwierciedla przyjęta przez Zarząd i Radę Nadzorczą Spółki Strategia do 2020 roku. Jej efektem będzie uzyskanie przez Grupę Azoty trwałej pozycji jednego z trzech największych producentów nawozów na rynku europejskim przy zapewnieniu maksymalizacji zwrotu z powierzonego kapitału oraz przy ciągłym wzroście jej kapitalizacji rynkowej. Osiągnięcie tego celu w ocenie Zarządu Spółki zdecydowanie zapobiega wrogiemu przejęciu przez jakikolwiek podmiot. Realizowany wzrost wartości Spółki w sposób znaczący podraża zakup jej akcji, co w istotny sposób wpływa na możliwość wrogiego przejęcia, który przecież wiąże się z zakupem dużych pakietów akcji.
Ponadto pragniemy przypomnieć, że Zarząd Spółki podtrzymuje swoją opinię z odpowiedzi na wezwanie Acronu, w której wyraził sprzeciw wezwaniu "bowiem nie odzwierciedla ono wartości godziwej Spółki i nie uwzględnia strategii długoterminowej”. Zarząd Spółki nadal stoi na stanowisku „iż uzyskanie przez Acron kontroli nad Spółką może negatywnie wpłynąć na realizację starannie opracowanej Strategii, dotychczas konsekwentnie i skutecznie wdrażanej”. Dla obrony tego stanowiska Zarząd Grupy Azoty wprowadził skuteczne mechanizmy formalno – prawne dokonując właściwych i zgodnych z prawem oraz akceptowanych przez pozostałych Akcjonariuszy zmian w Statucie Spółki hamujących i eliminujących niepożądane zachowania potencjalnych wrogich inwestorów. Zawarty w Statucie mechanizm redukcji głosów na Walnym Zgromadzeniu, posiadanych ponad 20% próg dla Akcjonariuszy innych niż Skarb Państwa daje gwarancję bezpiecznej realizacji celów strategicznych Spółki.
W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że spółka ma stabilną strukturę właścicielską, w której Skarb Państwa wraz z inwestorami zorientowanymi na długookresowy charakter inwestycji w akcje Tarnowa, dysponuje pakietem akcji, pozwalającym na podejmowanie decyzji operacyjnych i strategicznych oraz umożliwiającym blokowanie decyzji godzących w interes Spółki. Pozwoliło to Zarządowi Spółki przygotować długookresowy program rozwoju przewidujący wydatkowanie kilku miliardów złotych na budowę nowych i unowocześnienie istniejących instalacji produkcyjnych, w tym tylko w bieżącym roku kwotę ponad 800 mln PLN. Istotnym dla nas jest również jednoznaczne stanowisko Ministra Skarbu Państwa z 13 czerwca 2014 roku stwierdzające, że Ministerstwo - największy akcjonariusz – uznało, iż spółka ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.
Zarząd Spółki dążąc do wzrostu wartości Spółki planuje zwiększenie skali operacji prowadzonych w obszarach domeny grupy kapitałowej Spółki poprzez rozwój wewnętrzny oraz alianse, fuzje i akwizycje w Polsce i poza granicami kraju. Spółka obecnie realizuje i zamierza kontynuować inwestycje w bazę produkcyjną i dystrybucyjną w Polsce, których celem będzie rozwój rentownych linii produkcyjnych, poprawa efektywności kosztowej produkcji oraz wprowadzenie portfela produktów chemicznych nowej generacji.
Co warto podkreślić szczególnie w Tarnowie - realizowane tu inwestycje takie jak: Wytwórnia Poliamidów i Mechaniczna Granulacja II, a także projekty unowocześniające kaprolaktam, amoniak i optymalizujące energetykę oraz przedsięwzięcia realizowane w ramach rozszerzonej Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pozwolą na dalsze umocnienie pozycji rynkowej Spółki i jej grupy kapitałowej.
Przedstawione powyżej argumenty oraz dobre wyniki finansowe świadczą o tym, iż Grupa Azoty jest należycie zabezpieczona przed jakimkolwiek wrogim przejęciem. Jej obecna wartość rynkowa w wyniku przeprowadzonych działań konsolidacyjnych i przygotowane projekty rozwojowe powodują, że wszelkie próby jej przejęcia stały się bardzo kosztowne i biznesowo nieracjonalne.
Dlatego też z przykrością i zaniepokojeniem obserwujemy powstały w ostatnim czasie szum komunikacyjny, który nie pomaga w realizacji długofalowej strategii Spółki. Apelujemy do wszystkich pracowników i środowisk, którym zależy na sukcesie i stabilności Grupy Azoty o zaufanie, wyrażone poprzez zachowanie spokoju i nieangażowanie się w bieżące, jałowe spory.
Zapewniamy, że leży nam na sercu dobro Grupy Azoty i wszystkich jej Pracowników. Celem naszej pracy jest dalszy wzrost wartości Grupy Azoty, który umocni jej silną pozycję i będzie najlepszą tarczą przed wrogim przejęciem. Mówiąc o przyszłości Grupy Azoty wybierajmy prawdę, spokój i stabilizację.
Zarząd Grupa Azoty S.A.
- A
- A
- A
Grupa Azoty wydaje oświadczenie tuż przed Sesją Rady Miasta
Tuż przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Tarnowa, która została zwołana na 31 lipca w sprawie Grupy Azoty, zarząd spółki wydał oświadczenie, że takie posiedzenie jest niepotrzebne. Na sesji radni PiS chcą przedstawić apel do rządu o wpisanie tarnowskich Azotów na listę spółek strategicznych. A zdaniem przedstawicieli Azotów powstały w ostatnim czasie szum komunikacyjny nie pomaga w realizacji długofalowej strategii firmy.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom
-
09:42
Gdy światem rządziła Wielka Bogini. Potęga i upadek Magna Mater
-
09:42
Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – ile kosztują teraz mieszkania w Krakowie?
-
09:25
Mała, energooszczędna parterówka z pięknym tarasem – zrealizuj marzenia o własnym domu!
-
09:22
Ile możesz zaoszczędzić na opłatach, decydując się na wirtualne biuro w Warszawie? Kwota jest znacząca!
-
09:22
Zima jednak zaskoczyła? Utrudnienia w podkrakowskich miejscowościach
-
09:18
Zrównoważony rozwój i prosta forma, czyli Essential Parfums
-
07:35
W tej katastrofie zginęło co najmniej 60 osób. Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej pamiętają
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze